Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kira artışı nasıl hesaplanır?

Kira sözleşmesi anlaşmasının uzatılması durumunda kira bedelinde yapılacak zam, kira artışı oluyor. Peki, kira artışı nasıl hesaplanır?


Kira sözleşmesi anlaşmasının uzatılması durumunda kira bedelinde yapılacak zam, kira artışı oluyor. Kira bedeline yapılacak zam, enflasyon oranlarına göre hesaplanıyor.


Kiracılık hukuku gereğince tarafların yenilenen kira dönemlerinde uygulanacak kira bedeline ilişkin anlaşmaları, bir önceki kira yılında üretici fiyat endeksindeki artış oranını geçmemek koşuluyla geçerli oluyor.


Bu kural, bir yıldan daha uzun süreli kira sözleşmelerinde de uygulanıyor. Aksi halde kiracıya yapılan zam geçerli olmuyor.


Kira artış oranı hesaplama formülü

Kira artış hesaplamasında kullanılan ÜFE oranları her ay TÜİK tarafından açıklanıyor. Geçtiğimiz ay, Yurt içi üretici fiyat endeksi aylık yüzde 0,20 düştü.


Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE), 2016 yılı Şubat ayında bir önceki aya göre yüzde 0,20 düşüş, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 0,34 artış, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 4,47 artış ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 5,61 artış gösterdi.


Kira artışı hesaplama örneği

Mevcut kira bedeli: 1000 TL

Kira zam oranı: yüzde 5,61

Zam bedeli: 56,1 TL

Zamlı kira bedeli: 1056,1 TL


Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com