Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kira artışlarında enflasyon oranları dikkate alınmalı!

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, kira artışlarının enflasyonu da artırdığını dile getirerek "Kira artışlarında enflasyon oranları dikkate alınmalı." dedi..


Kira artışlarının enflasyonu da artırdığını dile getiren Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Okul, hastane gibi kurumların kantinleri ile yerel yönetimlerin, vakıf ve devlete ait iş yerlerinin kiraları son dönemde yüzde 500’e kadar çıkan düzeyde arttı. Bazıları yüzde 50 artırırken birçoğu kira artışlarında yüzde 100’ün üzerine çıktı. Yeni yıla girerken güncellenen kira sözleşmelerinde bu artışlar esnafı daha fazla zora sokuyor. Bu aynı zamanda enflasyonu da tetikliyor. Dolayısıyla enflasyondaki artış ile topyekun mücadele ederken bu kira artışlarının kimseye faydası olmaz. Çünkü esnaf kirasını ödeyemeyince dükkanını kapatmamak için sattıklarına zam koymak zorunda kalır. Bu da doğrudan vatandaşa yansıyarak enflasyonun artmasına neden olur. Esnafın zaten kendisini zorlayan birçok girdisi varken, tüm kazandığını kiraya vererek sadece kira için mi çalışacak? Kira artışlarında enflasyon oranları dikkate alınmalı” dedi. 


Milliyet'te yer alan habere göre kira artış oranlarında TÜFE’nin baz alınacağını ifade eden Palandöken, şunları söyledi; "Yapılan son düzenleme ile kira artış oranları artık yurt içi ÜFE yerine TÜFE’nin 12 aylık ortalamasına göre hesaplanacak. Yani bugün itibariyle iş yeri kirasına zam gelecek bir esnafın kira artışı Ekim ayındaki TÜFE’nin on iki aylık ortalamasının üstünde olamaz. Kamu bünyesindeki okul hastane kantin ve kafeteryaları kiraya veren belediye, üniversite ve il özel idareleri, yerel yönetimler, kira artışında bu oranı dikkate almalı. Aksi takdirde esnafımız yüzde 500’e varan kira zamları ile ayakta duramaz.”