Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kira bedelinin tespiti davası harç bedeli 2016!

Kira bedelinin tespiti davası her zaman Sulh Hukuk Mahkemesinde açılabiliyor. Peki, kira bedelinin tespiti davası harç bedeli 2016 nedir?


Gayrimenkulünü kiraya veren mal sahipleri ile kiracılar arasında yapılan kira bedelinin belirlenmesi hususunda anlaşmazlıklar yaşanabiliyor.


Bu gibi durumlarda taraflar hakimin müdahalesini isteyebiliyor. Bunun için kira bedelinin tespiti davası açılıyor.


Bu dava, her zaman açılabiliyor. Kiracı ya da mal sahibi tarafından açılabilen kira bedelinin tespiti davası için bir dilekçe ile mahkemeye müracaat ediliyor. 


Peki, kira bedelinin tespiti davası harç bedeli 2016 nedir?


Kira bedelinin tespiti davası açan kimselerin, mahkemenin keşif ve bilirkişi atama bedellerini de dikkate alarak ortalama 600 TL gibi bir bütçe ayrılması gerekiyor.


Kullanılmayan harç kısmı ilgili kimseye iade ediliyor ve dava sonunda yapılan masraflar kişinin haklı bulunması halinde karşı tarafa yükleniyor.


Kira bedelinin tespiti davasında ile mahkeme taşınmazın civarında yer alan taşınmazlardaki olağan kira bedellerini araştırıyor. Gerekli görülür ise mahkeme tarafından gayrimenkulün bulunduğu mahale gelinerek keşif yapılıyor. Yapılan bu araştırmalardan sonra mahkeme bir kira bedeli belirliyor.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com