Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kira beyan dönemi başladı mı?

Geçtiğimiz sene konut veya dükkanını kiraya veren kimseler, 2016 yılında beyan vererek vergi ödemek zorunda oluyor. Peki, kira beyan dönemi başladı mı?


Geçtiğimiz sene konut veya dükkanını kiraya veren kimseler, 2016 yılında beyan vererek vergi ödemek zorunda oluyor. Ancak belirlenen istisna sınırından düşük geliri olan kimseler vergi ve beyandan muaf oluyor.


2016 yılı konut kira gelir vergisi muafiyet sınırı: 3 bin 600 TL

2016 yılı işyeri kira gelir vergisi muafiyet sınırı: 29 bin TL.


Kira beyannamesi vergi dairesine gidilerek verilebildiği gibi hazır beyanname sistemi ile de verilebiliyor. Peki, kira gelir vergisi beyannamesi vermek için hazır beyan sistemine nasıl giriş yapılır? Kira beyan dönemi başladı mı?


Kira beyan dönemi 2016

Kira beyanı 1 -25 Mart tarihleri arasında veriliyor. Buna göre kira beyanname dönemi dün başladı. 


Hazır beyanname sistemine giriş

Hazır Beyan Sistemine Başkanlığın internet adresi (www.gib.gov.tr) üzerinden giriş yapılacaktır.


Mükellefler güvenlik sorularını cevaplayarak veya İnternet Vergi Dairesi şifrelerini kullanarak Sisteme giriş yapabilecek ve buradan Başkanlıkça kısmen veya tamamen önceden hazırlanmış beyannamelerini görüntüleyebilecek, doldurabilecek, değiştirebilecek ve onaylayabileceklerdir. 


İnternet Vergi Dairesi şifresi bulunmayan mükellefler, ekte yer alan İnternet Hizmetleri Kullanım Başvuru Formu (Gerçek Kişiler) ile herhangi bir vergi dairesine başvurarak kullanıcı kodu, parola ve şifre alabileceklerdir.


Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği (Sıra No: 414)’nin ekinde yer alan Elektonik Beyanname Gönderme Talep Formu (Sadece Gayrimenkul Sermaye İradı Elde Eden Gerçek Kişiler İçin) kullanılmak suretiyle daha önce temin edilen kullanıcı kodu, parola ve şifre ile Hazır Beyan Sistemine giriş yapılabilecektir.


Başkanlık, gelişen bilgi teknolojilerini dikkate alarak Sisteme giriş yöntemlerinde değişiklik veya ilave yapmaya ve bunları Sistem üzerinde kullandırmaya yetkilidir.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com