Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kira beyannamesi eksik verilirse ne olur?

İstisna sınırından yüksek kira geliri elde eden kimseler vergi mükellefi oluyor. Peki, kira beyannamesi eksik verilirse ne olur?


Eğlencede büyük indirim! Oyunlar 1 TL! Esenyurt TİKİ Eğlence Dünyası!

Gayrimenkulünü kiraya vererek gelir elde eden mal sahipleri kira gelir vergisi mükellefi oluyor. 


Kira gelir vergisi için öncelikle beyanname veriliyor. Vergi senede iki eşit taksit halinde ödeniyor. İlk taksitler Mart, ikinci taksitler ise Temmuz ayında ödeniyor.


Vergi beyana dayalı olduğu için gelir elde eden tüm mal sahiplerinin beyannamelerini vermeleri gerekiyor. Ancak istisna sınırından düşük geliri olanlar beyanname vermekten ve vergi ödemekten muaf olabiliyor.


2018 yılı için vergi istisna tutarları meskende 3 bin 900 TL, işyerinde ise 30 bin TL olarak belirlendi. Peki, kira beyannamesi eksik verilirse ne olur?


Konutlardan elde edilen kira gelirleri 01-25 Mart 2017 tarihleri arasında (25 Mart 2018 tarihi hafta sonuna rastladığından beyannameler 26 Mart 2018 Pazartesi akşamına kadar verilebilecektir.) beyan edilmez veya eksik beyan edilirse, 2017 yılı için 3 bin 900 TL’lik istisnadan yararlanılamaz. 


Ancak, idarece herhangi bir tespit yapılmadan önce, süresinde beyan edilmeyen veya süresinde verilen beyannamede yer almayan konut kira gelirlerini, süresinden sonra verilen beyanname ile beyan edenler söz konusu istisnadan yararlanabilirler.


Kira gelir vergisi için beyannameler vergi dairesine veriliyor.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com