Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kira beyannamesi nasıl verilir?

Hazine ve Maliye Bakanlığı, yıllık gelir vergisi beyannamelerinin verilme ve ödeme sürelerini 30 Nisan 2020 tarihine kadar uzattı. Peki, yıllık gelir vergisi beyannamesi nasıl ödenir?


Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yıllık gelir vergisi beyannamelerinin verilme ve ödeme sürelerini uzatıldığı duyuruldu. Yapılan açıklamada ‘31 Mart 2020 tarihine kadar verilmesi gereken yıllık gelir vergisi beyannamelerinin verilme ve ödeme süreleri 30 Nisan 2020 gün sonuna kadar uzatılmıştır.’ ifadelerine yer verildi. 


Hürriyet'te yer alan habere göre; beyana tabi geliri sadece gayrimenkul sermaye iradından ibaret olan mükelleflerden;


Bir takvim yılı içinde elde ettiği konut kira geliri, istisna tutarını (2019 yılı için 5 bin 400 lira) aşanlar,


İşyeri kira gelirleri üzerinden vergi kesintisi yapılanlardan, kira gelirlerinin brüt tutarı beyanname verme sınırını (2019 yılı için 40 bin TL) aşanlar, (Beyanname verme sınırı olan 40 bin TL’nin aşılıp aşılmadığının tespitinde gelir vergisi kesintisine tabi brüt kira gelirleri ile konut kira gelirinin gelir vergisinden istisna edilen tutarı aşan kısmı birlikte dikkate alınacaktır.),


Bir takvim yılı içinde mal ve hakların kiralanmasından elde edilen gelirlerden kesinti ve istisna uygulamasında yer almayan ve tutarı beyanname verme sınırını (2019 yılı için 2.200 TL) aşanlar, yıllık beyanname verecek.


BEYANNAMELER NASIL VERİLİR?


Beyannameler elden vergi dairesine verilebilir, posta ile de iletilebilir. Beyannamelerin, mükellefin bağlı olduğu (ikametgâhının bulunduğu) vergi dairesine verilmesi gerekli. Gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet sitesindeki (gib.gov.tr) ‘Hazır Beyan Sistemi’ ile de gelirler beyan edilebilir.


Beyannameler, elektronik beyanname gönderme aracılık yetkisi alan mali müşavirler tarafından gönderilebilir. Beyanname eğer normal (adi) posta ile gönderiliyorsa postaya veriliş tarihi değil, vergi dairesine postanın ulaştığı tarih önem arz ediyor. Taahhütlü postadaysa postaya veriliş tarihi dikkate alınıyor.


Vergi ödemeleri, anlaşmalı bankalardan ve tüm vergi dairelerinden yapabilecekler. Ayrıca Hazır Beyan Sistemi ile beyan edilen kira, ücret, menkul sermaye iradı, diğer kazanç ve iratlardan kaynaklı gelir vergisinin Gelir İdaresi Başkanlığının internet sitesi üzerinden anlaşmalı bankaların banka/kredi kartları ile 02.00-23.45 saatlerinde ödenebilecek.


Kira geliri elde eden 60 yaşını doldurmuş mükellefler ile engellilik veya hastalığı nedeniyle vergi dairesine gidemeyecek durumdaki mükelleflerin adreslerine gidilerek beyannamelerini doldurmalarına yardım edilecek. Bu mükelleflerin, Vergi İletişim Merkezi'ni (Alo 189) arayıp randevu istemeleri gerekiyor.