Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kira beyannamesi son günü 2018!

Kira gelir vergisi için beyanname dönemi 1 Mart itibari ile başladı. Peki, beyannameler en son ne zaman verilecek? Kira beyannamesi son günü 2018 ne zaman?


Kira beyanname dönemi 1 Mart'ta başladı. Beyannameyi konutta 3 bin 900 TL, işyerinde ise 30 bin TL'nin üstünde gelir elde edenler veriyor.


Kira gelir vergisi beyannameleri bağlı bulunulan (ikametgâhın bulunduğu yer vergi dairesi) vergi dairesine verilebiliyor.


Beyana tabi gelir sadece gayrimenkul sermaye iradından ibaret ise, vergi dairesinden alınacak kullanıcı kodu, parola ve şifreyi kullanmak suretiyle yıllık gelir vergisi beyannamesi E-Beyanname uygulaması ile elektronik ortamda doğrudan gönderilebileceği gibi elektronik beyanname gönderme aracılık yetkisi almış meslek mensupları aracılığıyla da gönderilebiliyor.


Beyannameler, ayrıca “Hazır Beyan Sistemi” aracılığıyla internet ortamında verilebiliyor.


Kira geliri olan 60 yaş üzeri mükellefler ile engelli mükelleflerden yaşlılığı, engeli veya hastalığı nedeniyle vergi dairesine gidemeyecek durumda olanların adreslerine gidilerek beyannamelerini doldurmalarına yardımcı olunabiliyor.


Bu yardım için bağlı olunan vergi dairesinin veya Türkiye genelinde Vergi İletişim Merkezini'nin (VİMER-4440189) aranması ve randevu alınması gerekiyor.


Kira beyannamesi son günü 2018


Kira geliri elde eden mükelleflerin, Yıllık Gelir Vergisi Beyannamelerini 01-25 Mart 2018 tarihleri arasında vermeleri gerekiyor. 


Ancak, 25 Mart 2018 tarihinin hafta sonuna denk gelmesi nedeni ile beyannameler en son 26 Mart 2018 Pazartesi akşamına kadar verilecek.Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com