Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kira beyannamesi son günü ne zaman?

2015 yılında sahip oldukları mal ve hakları kiraya verenler, 2016 yılında kira gelir vergisi mükellefi oluyor. Peki, kira beyannamesi son günü ne zaman?


Gelir Vergisi Kanununda belirtilen mal ve hakların kiraya verilmesi karşılığında elde edilen gelirler “gayrimenkul sermaye iradı” olarak ifade ediliyor ve belli koşullarda gelir vergisine tabi tutuluyor.


Buna göre ev ve işyeri kira gelirleri için kira gelir vergisi ödemelerinin yapılması gerekiyor. Kira gelir vergisinde ödemeler bir sonraki sene içerisinde yapılıyor.


2015 yılında sahip oldukları mal ve hakları kiraya verenler, 2016 yılında kira gelir vergisi mükellefi oluyor. 


2015 yılında sahip oldukları konut ve işyerlerini kiraya vererek gelir elde eden kişilerden; konut kira geliri için; istisna tutarı olan 3 bin 600 TL’yi aşanların (ticari, zirai ya da mesleki kazancı olan mükellefler hariç); iş yeri kira geliri için; stopaja tabi kira gelirinin beyan sınırı olan (brüt) 29 bin TL’yi aşanların, yıllık gelir vergisi beyannamesi vermeleri gerekiyor. 


Bu sınırın altındaki gelirler vergi ödemelerinden muaf tutuluyor.


Kira geliri için beyannameler vergi dairesinden ya da internet üzerinden verilebiliyor. Peki, kira beyannamesi son günü ne zaman?


Kira beyannamesi son günü 25 Mart'tı. Ancak 23 Mart'ta GİB tarafından yapılan açıklama ile bu süre 31 Mart'a kadar uzatıldı. Buna göre, 31 Mart hem beyanname verme hem de 1. taksit ödemesinin son günü.Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com