Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kira beyannamesi son günü ne zaman 2018?

Kira beyannamesi süresi 26 Mart'ta bitecekti. Ancak kira beyannamesi verme süresi GİB tarafından uzatıldı. Peki, kira beyannamesi son günü ne zaman 2018 oldu?


Kira gelir vergisi, gayrimenkullerin kiralanmasından elde edilen kira gelirleri için ödeniyor. Bu vergiyi istisnadan yüksek gelir elde edenler ödüyor. 


Geçtiğimiz sene kiraları için istisna sınırı konutta 3 bin 900, işyerinde ise 30 bin TL olarak belirlendi. Kira gelirleri için öncelikle beyanname veriliyor. Peki, kira beyannamesi son günü ne zaman 2018?


Kira beyannamesi süresi 26 Mart'ta bitecekti. Ancak kira beyannamesi verme süresi 23 Mart'ta GİB tarafından uzatıldı. Kira beyannamesini vermek için son tarih 2 Nisan oldu. 


Buna göre geçtiğimiz sene kira geliri elde eden vergi mükellefleri beyannamelerini de ödemelerini 2 Nisan'a kadar yapabilecek.


Kira beyannamesi nasıl verilir?


Kira gelir vergisi beyannamesi; kayıtsız (adi) posta ile gönderilmiş veya özel dağıtım şirketleri tarafından getirilmiş ise vergi dairesi evrak kayıt tarihinde, kayıtlı posta (Taahhütlü, Acele Posta Servisi, Kurye vb.) ile gönderilmiş ise zarfın üzerine PTT tarafından tatbik edilen kabul tarihinde verilmiş sayılıyor. 


Beyanname internet üzerinden "Hazır Beyan Sistemi" ile de verilebiliyor. Hazır Beyan Sisteminde ise kira beyannamesi elektronik ortamda onaylandığı anda beyanname verilmiş sayılıyor.


Kira vergisi nasıl ödenir?

Mükellefler vergilerini,

• Vergi tahsiline yetkili olan banka şubelerine,

• Bağlı bulunulan vergi dairesine,

• Bağlı bulunulan vergi dairesinin bildirilmesi şartı ile herhangi bir vergi dairesine, ödeyebileceklerdir.

Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com