Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kira beyannamesi vermeyenler nasıl tespit edilir?

Kimi mükellefler sanki kira gelirleri yokmuş gibi beyanname vermeyerek vergi kaçırmış oluyor. Ancak bu kimseler tespit edilebiliyor. Peki, kira beyannamesi vermeyenler nasıl tespit edilir?Kira gelir vergisi mükellefleri, istisna sınırından yüksek geliri olan kimseler oluyor. Bu sınır her sene yeniden belirleniyor.


2015 yılında konutta 3 bin 600 TL'den, işyerinde ise 29 bin TL'den yüksek geliri olan kimseler vergi mükellefi oluyor. Kira gelir vergisi mükelleflerinin ödemelerden önce beyan vermeleri gerekiyor.


Ancak kimi mükellefler sanki kira gelirleri yokmuş gibi beyanname vermeyerek vergi kaçırmış oluyor. Ancak bu kimseler tespit edilebiliyor. Peki, kira beyannamesi vermeyenler nasıl tespit edilir?


Kira beyannamesi vermeyenlerin tespiti

Gayrimenkulünüze ilişkin tüm bilgiler Maliye Bakanlığı ile paylaşılmakta ve gelişmiş bilgisayar programları ile analiz edilmektedir.


Kira gelirinizi her yılın Mart ayında beyan etmeniz gerekiyor. Önceki yıllara ait beyannamelerinizi de gönüllü uyum kapsamında her zaman verebilirsiniz.


Beyannamenizi İnternet Vergi Dairesi uygulamasından verebilir, ödemelerinizi de internet ya da bankalardan yapabilirsiniz.


Kira beyannamesi vermeyen ya da eksik beyanda bulunan mükelleflerimizden ödemeleri gereken vergiler cezalı olarak tahsil edilmektedir.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com