Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kira depozito bedeli 2017!

Taşınmaz mal kiralamalarında kiracılardan taşınma öncesinde ilk ayın kira bedeli ve depozito bedeli talep ediliyor. Peki, kira depozito bedeli 2017 ne kadar?


Depozito, gayrimenkul kiralamalarında güvence bedeli olarak alınan ücret olarak karşımıza çıkıyor. Taşınmaz mal kiralamalarında kiracılardan taşınma öncesinde bu bedel talep ediliyor. Peki, kira depozito bedeli 2017 ne kadar?


Depozito bedeli için belirlenen bir bedel bulunmamakla birlikte, kanunen belirlenmiş bir sınırlama bulunuyor. Bu sınırlama 3 aylık kira bedeli oluyor.


Buna göre mal sahibi kiracısından en fazla 3 aylık kira bedelini talep edebiliyor. Örneğin kira bedelinin 1000 TL olduğunu düşünelim. Bu durumda mal sahibinin isteyebileceği en yüksek bedel 3 bin TL oluyor.


Borçlar Kanunu gereğince taraflar arasında güvence olarak para veya kıymetli evrak verilmesi kararlaştırılmışsa kiracı, kiraya verenin onayı olmaksızın çekilmemek üzere, parayı vadeli bir tasarruf hesabına yatırıyor, kıymetli evrak ise bir bankaya depo ediliyor.


Kira anlaşmasının sona ermesi durumunda, kiracı tarafından herhangi bir maddi zarar olmamışsa depozito bedelinin iade edilmesi gerekiyor.  


Kiraya veren, kira sözleşmesinin sona ermesini izleyen üç ay içinde kiracıya karşı kira sözleşmesiyle ilgili bir dava açtığını veya icra ya da iflas yoluyla takibe giriştiğini bankaya yazılı olarak bildirmemişse banka, kiracının istemi üzerine güvenceyi geri vermekle yükümlüdür.Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com