Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kira depozitosu 2016!

Sözleşme kurulurken mal sahibi kiracısından depozito talep etme hakkına da sahip oluyor. Peki, kira depozitosu 2016 ne kadar?


Ev ve işyeri kiralamalarında taraflar arasında kira anlaşması imzalanıyor. Sözleşme kurulurken mal sahibi kiracısından depozito talep etme hakkına da sahip oluyor.


Taşınmaz sahibi istediği miktarda depozito isteyemiyor. Ancak kanunda belirtilen sınırlamalar dahilinde depozito bedeli talep edilebiliyor. Peki, kira depozitosu 2016 ne kadar?


Kira depozitosu 2016

Konut ve çatılı işyeri kiralarında sözleşmeyle kiracıya güvence verme borcu getirilmişse, bu güvence üç aylık kira bedelini aşamaz.


Güvence olarak para veya kıymetli evrak verilmesi kararlaştırılmışsa kiracı, kiraya verenin onayı olmaksızın çekilmemek üzere, parayı vadeli bir tasarruf hesabına yatırır, kıymetli evrakı ise bir bankaya depo eder. 


Banka, güvenceleri ancak iki tarafın rızasıyla veya icra takibinin kesinleşmesiyle ya da kesinleşmiş mahkeme kararına dayanarak geri verebilir.


Kiraya veren, kira sözleşmesinin sona ermesini izleyen üç ay içinde kiracıya karşı kira sözleşmesiyle ilgili bir dava açtığını veya icra ya da iflas yoluyla takibe giriştiğini bankaya yazılı olarak bildirmemişse banka, kiracının istemi üzerine güvenceyi geri vermekle yükümlüdür.

Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com