Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kira depozitosu nasıl geri alınır?

Depozito yasal bir hak olup mal sahibi yaşanması muhtemel zararlar için güvence olarak talep edebiliyor. Peki, sorunsuz biten kiralamada ev sahibinden depozito nasıl geri alınır?


Kira depozitosu nasıl geri alınır?


Kiralama sürecinde kiracı eve taşınmadan önce ilk kira parası ile depozito bedeli ödeniyor. Bu depozito yasal bir hak olup mal sahibi yaşanması muhtemel zararlar için güvence olarak talep edebiliyor.


Depozito, bir taşınmaz değerin, yani gayrimenkulün geçici bir süre için kullanımı  sırasında ve o mülkün tahliyesinden sonra gayrimenkul sahibine ödenecek, zarar ve ziyanı tazmin için alınan bedel olarak tanımlanıyor.


Ancak mal sahipleri istedikleri miktarda depozito talep edemiyor. Kanunen bu bedel aylık ödenmesi gereken kiranın en fazla üç katı olabiliyor. 


Örneğin kira bedelinin 1000 lira olduğunu düşünelim. Buna göre, kira sözleşmesi için alınacak depozito bedeli en fazla 3 bin lira oluyor.


Depozito, vadeli bir tasarruf hesabına yatırılıyor, eğer depozito kıymetli evrak ise bir bankaya depo ediliyor. Banka, güvenceleri ancak iki tarafın rızasıyla veya icra takibinin kesinleşmesiyle ya da kesinleşmiş mahkeme kararına dayanarak geri verebiliyor.


Kira sözleşmesinin sona ermesi halinde kiracının herhangi bir zarara neden olmaması ve kira borcunun da kalmamasıyla birlikte mal sahibi tarafından depozitonun kiracısına geri ödenmesi gerekiyor. 

Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com