Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kira depozitosu nasıl verilir, nasıl geri alınır?

Kira depozitosu, gayrimenkul kiralamalarında mal sahibi tarafından kiracıdan talep edilen bir bedel olarak karşımıza çıkıyor. Peki, kira depozitosu nasıl verilir, nasıl geri alınır?


Kira depozitosu, gayrimenkul kiralamalarında mal sahibi tarafından kiracıdan talep edilen bir bedel olarak karşımıza çıkıyor.


Kiracının muhtemel zararlarını karşılamak için önceden alınan bu bedel, Kanun ile sınırlandırılıyor.


Borçlar Kanunu gereğince mal sahipleri her istediği bedelde depozito isteyemiyor. Depozito bedelinin 3 aylık kiralama bedelini aşmaması gerekiyor. Buna göre kira bedeli 1000 TL olan bir kiracıdan en fazla 3 bin TL depozito alınıyor.


Kira depozitosu nasıl verilir?

Kira depozitosu, vadeli bir tasarruf hesabına yatırılıyor. Aksi halde elden verilen depozitonun tespiti zor olacağından, taraflar hak kaybı yaşayabiliyor.


Güvence olarak kıymetli evrak tercih edilmiş ise bu evrak da bir bankaya depo ediliyor. Banka, güvenceleri ancak iki tarafın rızasıyla veya icra takibinin kesinleşmesiyle ya da kesinleşmiş mahkeme kararına dayanarak geri verebiliyor.


Kira depozitosu nasıl geri alınır?

Kira depozitosu, kiralamanın son bulması halinde, evde herhangi bir zarar bırakılmaması durumunda geri alınıyor.


Ancak kira depozitosu geri alma işlemi için ev sahibi ile mutabakata varıp kiracının evde hasar oluşturması durumunda bedel olarak kira depozitosundan kesinti yapılabiliyor. Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com