Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kira depozitosu ne kadar?

Ev ve işyeri kiralamalarında mal sahibi kiracısından güvence bedeli talep edebiliyor. Bu bedel depozito bedeli oluyor. Peki, kira depozitosu ne kadar olmalı?


Kira depozitosu ne kadar?

Taşınmaz mal kiralamalarında kiracı ile mal sahibi arasında kira sözleşmesi yapılıyor. Sözleşmede tarafların hak ve sorumlulukları ile anlaşma şartlarına yer veriliyor.


Kira sözleşme sürecinde mal sahibi kiracısından güvence bedeli olan depozitoyu isteme hakkına sahip oluyor. Ancak bu bedelin ödeme limiti ve şekli kanunda belirtilen esaslarda gerçekleşiyor.


Peki, mal sahibinin kiracısından alacağı kira depozitosu ne kadar olmalı? Kira depozitosu nasıl alınmalı? Kira depozitosu ne zaman geri ödenmeli?


Kanunen konut ve çatılı işyeri kiralarında sözleşmeyle kiracıya güvence verme borcu getirilmişse, bu güvence üç aylık kira bedelini aşamıyor. Buna göre aylık kira bedeli bin liraysa, depozito bedeli 3 bin liradan yüksek olamıyor.


Güvence olarak para veya kıymetli evrak verilmesi kararlaştırılmışsa kiracı, kiraya verenin onayı olmaksızın çekilmemek üzere, parayı vadeli bir tasarruf hesabına yatırır, kıymetli evrakı ise bir bankaya depo ediyor. 


Banka, güvenceleri ancak iki tarafın rızasıyla veya icra takibinin kesinleşmesiyle ya da kesinleşmiş mahkeme kararına dayanarak geri verebiliyor.


Kiraya veren, kira sözleşmesinin sona ermesini izleyen üç ay içinde kiracıya karşı kira sözleşmesiyle ilgili bir dava açtığını veya icra ya da iflas yoluyla takibe giriştiğini bankaya yazılı olarak bildirmemişse banka, kiracının istemi üzerine güvenceyi geri vermekle yükümlüdür.


Ancak kiralama süresince kiracıdan kaynaklanan herhangi bir zararın meydana gelmesi halinde bu maddi zarar, depozito bedelinden düşürülüyor.