Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kira depozitosu nedir?

Bir ev ya da işyeri kiralayan kiracılardan güvence bedeli olarak depozito alınıyor. Peki, kira depozitosu nedir? Neden alınır?


Eğlencede büyük indirim! Oyunlar 1 TL! Esenyurt TİKİ Eğlence Dünyası!

Kira depozitosu nedir?


Bir ev ya da işyeri kiralayan kiracılardan güvence bedeli olarak depozito alınıyor. Mal sahiplerinin yasal hakkı olan bu bedelin sınırları Borçlar Kanunu kapsamında açıklanıyor.


Buna göre mal sahipleri belli bir sınırın üstünde depozito talep edemiyor. Peki, kira depozitosu ne kadar? Kira depozitosu ne için alınır?


Depozito, mal sahibinin yaşaması muhtemel sorunlar için alınıyor. Yeni Kiracılar Yasasına göre, vadeli hesaba yatırılan depozitonun faizi kiracının oluyor. Ayrıca, bu bedel ev fazla 3 aylık kira bedeli olarak tahsil edilebiliyor.


Kanun esasları:

Konut ve çatılı işyeri kiralarında sözleşmeyle kiracıya güvence verme borcu getirilmişse, bu güvence üç aylık kira bedelini aşamaz.


Güvence olarak para veya kıymetli evrak verilmesi kararlaştırılmışsa kiracı, kiraya verenin onayı olmaksızın çekilmemek üzere, parayı vadeli bir tasarruf hesabına yatırır, kıymetli evrakı ise bir bankaya depo eder. Banka, güvenceleri ancak iki tarafın rızasıyla veya icra takibinin kesinleşmesiyle ya da kesinleşmiş mahkeme kararına dayanarak geri verebilir.


Kiraya veren, kira sözleşmesinin sona ermesini izleyen üç ay içinde kiracıya karşı kira sözleşmesiyle ilgili bir dava açtığını veya icra ya da iflas yoluyla takibe giriştiğini bankaya yazılı olarak bildirmemişse banka, kiracının istemi üzerine güvenceyi geri vermekle yükümlüdür.




Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com