Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kira elden ödeme cezası 2016!

Olası vergi kaçağı suçuna karşın, mükelleflerin tespiti için kiraların banka aracılığı ile ödenmesi gerekiyor. Peki, kira elden ödeme cezası 2016 nedir?


Taşınmaz mal kiralamalarında mal sahibi ile kiracısı arasında kira sözleşmesi imzalanıyor. Bu sözleşme kapsamında yapılan anlaşmaya istinaden bilgilere yer veriliyor.


Kira sözleşme süresi, kiranın ne zaman ödeneceği, kiranın ne kadar ödeneceği ve kira artış oranları gibi bilgilerin sözleşmede belirtilmesi zorunlu oluyor.


Gelir Vergisi Kanunu mevzuatı gereğince kira geliri elde eden mal sahipleri senenin belli dönemlerinde gelir vergisi ödüyor. Mükellefler vergiyi beyana dayalı olarak ödüyor.


Ancak olası vergi kaçağı suçuna karşın, mükelleflerin tespiti için kiraların banka aracılığı ile ödenmesi gerekiyor.


29 Temmuz 2008 tarihinde 26951 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan 268 sayılı Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği gereğince; belli bir sınırın altındaki ev kiraları elden verilebiliyor.


Tebliğe göre;

-Konutlarda, her bir konut için aylık 500 TL ve üzerinde kira geliri elde edenlerin,          


- İşyerlerinde, işyerini kiraya verenler ile kiracıların kiraya ilişkin tahsilat ve ödemelerinin 1/11/2008 tarihinden itibaren banka veya Posta ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen belgelerle tevsik edilmesi zorunluluğu getiriliyor.


Bankaya yatırılması gereken kiraların eski usulde olduğu gibi, bankaya yatırılmayıp elden ödenmesi ceza kesilmesini gerektiriyor. 


Kira elden ödeme cezası 2016!

500 lira ve üstündeki konut kira bedeli ödemelerinin elden ödendiğinin tespiti halinde, mal sahibine 250 liradan az olmamak üzere kira bedelinin ‘yüzde 5’i oranında özel usulsüzlük cezası kesiliyor. 


İşyeri kiralarının bankaya yatırılmayıp elden ödenmesi halinde ise hem kiracıya hem mal sahibine özel usulsüzlük cezası kesilmesi gerekiyor. Kesilecek cezanın en az tutarı, kiracının defter tutma durumuna göre, 250 lira ile 1000 lira arasında değişkenlik gösteriyor.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com