Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kira enflasyon oranı 2016!

Kira bedelinde yapılacak yıllık zamlar Borçlar Kanunu gereğince ÜFE oranları ile sınırlandırılıyor. İşte kira enflasyon oranı 2016..


Eğlencede büyük indirim! Oyunlar 1 TL! Esenyurt TİKİ Eğlence Dünyası!

Kira bedelinde yapılacak yıllık zamlar Borçlar Kanunu gereğince ÜFE oranları ile sınırlandırılıyor. ÜFE oranlarından on iki aylık ortalamalar baz alınarak kiraya zam yapılabiliyor.


Kira bedeline yapılacak zam miktarını ise dönemin enflasyon oranları belirleyecek. Kanunen meskenlerdeki kiracıya yapılacak zamda üretici fiyat endeksinin kullanılması zorunlu olurken, bu kural 2020 yılına kadar işyerlerinde uygulanmıyor.  


Kira artış hesabında kullanılan ÜFE oranları her ay TÜİK tarafından açıklanıyor. Peki, Kira enflasyon oranı nedir? Bu ay kiraya ne kadar zam yapılacak?


2016 yılı Mart ayında uygulanacak kira artış oranı, 3 Mart'ta açıklandı. Bu verilere göre konuttaki kiracı için kira artış oranı yüzde 5,61 oldu.


ÜFE oranları Mart 2016

Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE), 2016 yılı Şubat ayında bir önceki aya göre yüzde 0,20 düşüş, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 0,34 artış, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 4,47 artış ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 5,61 artış gösterdi.Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com