Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kira enflasyon oranları Haziran 2016!

Ev ve işyeri gibi gayrimenkul kiralamalarında sözleşmenin senelik olarak yenilenmesi halinde kira bedeline zam yapılıyor. İşte kira enflasyon oranları Haziran 2016..


Ev ve işyeri gibi gayrimenkul kiralamalarında sözleşmenin senelik olarak yenilenmesi halinde kira bedeline zam yapılıyor. 


Borçlar Kanunu gereğince tarafların yenilenen kira dönemlerinde uygulanacak kira bedeline ilişkin anlaşmaları, bir önceki kira yılında üretici fiyat endeksindeki artış oranını geçmemek koşuluyla geçerlidir. Bu kural, bir yıldan daha uzun süreli kira sözleşmelerinde de uygulanıyor.


Taraflarca bu konuda bir anlaşma yapılmamışsa, kira bedeli, bir önceki kira yılının üretici fiyat endeksindeki artış oranını geçmemek koşuluyla hâkim tarafından, kiralananın durumu göz önüne alınarak hakkaniyete göre belirlenir.


Ancak kanunda yapılan düzenlemeye göre, işyeri kiralamalarında bu kural 2020 yılına kadar geçerli olmuyor. Buna göre bu tarihe kadar işyeri kiracısına sözleşmeye bağlı kalmak şartı ile istenilen oranlarda zam yapılabiliyor.


Kira hesaplamasında kullanılan enflasyon oranları her ay TÜİK tarafından açıklanıyor. Kira enflasyon oranları Haziran 2016 şu şekilde;


TÜFE oranları:

TÜFE’de (2003=100) 2016 yılı Mayıs ayında bir önceki aya göre yüzde 0,58, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 3,15, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 6,58 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 7,71 artış gerçekleşti.


ÜFE oranları:

Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE), 2016 yılı Mayıs ayında bir önceki aya göre yüzde 1,48 artış, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 2,77 artış, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 3,25 artış ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 5,19 artış gösterdi.Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com