Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kira enflasyon oranları Ocak 2016!

Kira sözleşmesinin senelik olarak yenilenmesi halinde kira bedeline enflasyon oranlarda zam yapılıyor. İşte kira enflasyon oranları Ocak 2016...


Kira enflasyon oranları Ocak 2016!


Kira sözleşmesinin senelik olarak yenilenmesi halinde kira bedeline belli oranlarda zam yapılıyor. Mal sahipleri Borçlar Kanunu kapsamında belirtilen esaslar dahilinde zam yapmak ile mükellef oluyor.


Tarafların yenilenen kira dönemlerinde uygulanacak kira bedeline ilişkin anlaşmaları, bir önceki kira yılında üretici fiyat endeksindeki artış oranını geçmemek koşuluyla geçerlidir. Bu kural, bir yıldan daha uzun süreli kira sözleşmelerinde de uygulanır.


Taraflarca bu konuda bir anlaşma yapılmamışsa, kira bedeli, bir önceki kira yılının üretici fiyat endeksindeki artış oranını geçmemek koşuluyla hâkim tarafından, kiralananın durumu göz önüne alınarak hakkaniyete göre belirlenir.


Yukarıdaki kanun esasları meskenler için geçerli oluyor. 2020 yılına kadar işyerlerindeki kiracıya sözleşmeye bağlı kalmak şartı ile istenilen oranda zam yapılabiliyor.


Konuttaki kiracıya yapılacak zamda kullanılacak ÜFE oranları her ay TÜİK tarafından açıklanıyor.


Ocak 2016 döneminde açıklanan kira enflasyon rakamlarına göre bu ay kiracıya en fazla yüzde 5,28 oranında zam yapılıyor. Kira enflayson rakamları şu şekilde;


"Yurt içi üretici fiyat endeksi aylık yüzde 0,33 düştü


Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE), 2015 yılı Aralık ayında bir önceki aya göre yüzde 0,33 düşüş, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 5,71 artış, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 5,71 artış ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 5,28 artış gösterdi."


Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com