Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kira enflasyon oranları yarın açıklanacak!

Borçlar Kanunu gereğince meskendeki kiracıya yapılacak zam dönemin Üretici Fiyat Endeksi oranlarından yüksek olamıyor. Hesaplamada kullanılan kira enflasyon oranları ise yarın açıklanacak...


 Kira enflasyon oranları yarın açıklanacak!


Ev ve işyeri gibi taşınmaz mal kiralayan kimseler, kiralama süresi sonunda sözleşmelerini feshetmek yerine devam etmesini isteyebiliyor. Bu durumda yeni kira döneminde kiracının ödemekle mükellef olduğu kira bedeline belli oranlarda zam yapılıyor.


Borçlar Kanunu gereğince meskendeki kiracıya yapılacak zam dönemin Üretici Fiyat Endeksi oranlarından yüksek olamıyor. Bu oranlar ise her ay Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanıyor.


Geçtiğimiz ay, Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE), 2015 yılı Kasım ayında bir önceki aya göre yüzde 1,42 düşüş, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 6,06 artış, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 5,25 artış ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 5,33 artış gösterdi.


Kira hesaplamasında yukarıdaki oranlardan on iki aylık ortalamalar baz alınıyor. Ancak kimi ev sahipleri ise bir önceki yılın aynı ayına göre değişim oranında zam yapıyor.


Buna göre Aralık 2015 döneminde kira zam oranı: yüzde 5,25 - yüzde 5,33 olarak belirlendi. Kiracıya bu oranlardan yüksek bir oranda zam yapılamadı.


Ocak 2016 döneminde yenilenen kira sözleşmeleri için yapılacak zam hesabında kullanılacak kira enflasyon oranları yarın açıklanacak.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com