Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kira gelir beyanı için son 10 gün!

Kira gelir vergisi dönemi 2016 Mart ayı itibariyle başladı. 25 Mart'ta sona erecek kira gelir beyanı için son 10 gün bulunuyor..


Kira gelir vergisi dönemi 2016 Mart ayı itibariyle başladı. Vergiden geçtiğimiz sene taşınmaz malını kiraya vererek istisnadan yüksek geliri olan kimseler sorumlu oluyor.


Bu istisna sınırları işyer ve konutta farklı oranlarda tespit ediliyor. Konut istisna oranı 3 bin 600 TL olarak, işyeri istisna oranı ise 29 bin TL olarak belirlendi. Buna göre bu sınırların üstündeki gelirler için beyanname vererek vergi ödenmesi gerekiyor.


Kira gelir beyanı için son 10 gün

Kira gelir beyanı 1 - 25 Mart tarihleri arasında veriliyor. Buna göre kira gelir beyanı için son 10 gün bulunuyor. İstisna sınırından yüksek geliri olan kimselerin bu süre içerisinde beyannamelerini vermeleri gerekiyor.


Kira gelir beyanı verme yeri

Kira gelir beyanı vergi dairesinde verilebiliyor. Ancak buna vakit bulamayan veya oraya gitmek istemeyen mükellefler Hazır Beyan Sistemi ile beyannamelerini internet üzerinden verebiliyor.


Kira gelir beyanı vermeme cezası

Konutlardan elde edilen kira gelirleri 1 MART-25 MART 2016 tarihleri arasında beyan edilmez veya eksik beyan edilirse, 2015 yılı için 3 bin 600 TL’lik istisnadan yararlanılamaz. 


Ancak, idarece herhangi bir tespit yapılmadan önce, süresinde beyan edilmeyen veya süresinde verilen beyannamede yer almayan konut kira gelirlerini, süresinden sonra verilen beyanname ile beyan edenler söz konusu istisnadan yararlanabilirler.

Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com