Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kira gelir beyanı için son 2 gün!

Kira gelir vergisi için beyanname ve ilk taksit dönemi devam ediyor. Kira gelir beyanı için son 2 gün kaldı..


Kira gelir vergisi için beyanname ve ilk taksit dönemi devam ediyor. Bu verginin 2016 yılı mükellefleri, konutunu kiraya vererek 3 bin 600 TL'den, işyerini kiraya vererek 29 bin TL'den yüksek gelir elde eden kimseler beyanname vermek zorunda oluyor.


Kira gelir vergisi için beyannameler vergi dairesinden verilebildiği gibi, internet üzerinden online bir şekilde de verilebiliyor.


İnternetten kira gelir vergi beyannamesi verme


Hazır Beyan Sistemine Başkanlığın internet adresi (www.gib.gov.tr) üzerinden giriş yapılacaktır.


Mükellefler güvenlik sorularını cevaplayarak veya İnternet Vergi Dairesi şifrelerini kullanarak Sisteme giriş yapabilecek ve buradan Başkanlıkça kısmen veya tamamen önceden hazırlanmış beyannamelerini görüntüleyebilecek, doldurabilecek, değiştirebilecek ve onaylayabileceklerdir. 


İnternet Vergi Dairesi şifresi bulunmayan mükellefler, ekte yer alan İnternet Hizmetleri Kullanım Başvuru Formu (Gerçek Kişiler) ile herhangi bir vergi dairesine başvurarak kullanıcı kodu, parola ve şifre alabileceklerdir.


Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği (Sıra No: 414)’nin ekinde yer alan Elektonik Beyanname Gönderme Talep Formu (Sadece Gayrimenkul Sermaye İradı Elde Eden Gerçek Kişiler İçin) kullanılmak suretiyle daha önce temin edilen kullanıcı kodu, parola ve şifre ile Hazır Beyan Sistemine giriş yapılabilecektir.


Başkanlık, gelişen bilgi teknolojilerini dikkate alarak Sisteme giriş yöntemlerinde değişiklik veya ilave yapmaya ve bunları Sistem üzerinde kullandırmaya yetkilidir.


Kira gelir vergisi için beyannameler en son 25 Mart'a kadar veriliyor. Buna göre kira gelir vergisi beyanı için son 2 gün kaldı.

Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com