Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kira gelir beyanı için son 3 gün!

Gelir Vergisi Kanunu gereğince, taşınmaz mal kiralamalarından elde edilen gelirler için vergi ödemesi yapılıyor. 2016 yılı vergi takvimine göre kira gelir beyanı için son 3 gün kaldı..


Gelir Vergisi Kanunu gereğince, taşınmaz mal kiralamalarından elde edilen gelirler için vergi ödemesi yapılıyor.


2015 yılında elde edilen gelirlerin vergisi 2016 yılında ödeniyor. Vergi için beyannameler 25 Mart'a kadar veriliyor. Buna göre, kira gelir beyanı için son 3 gün kaldı.


  

2015 yılı içerisinde konutunu kiraya vererek 3 bin 600 TL'den, işyerini kiraya vererek 29 bin TL'den yüksek gelir elde eden kimseler, bu sene vergi mükellefi olarak beyanname veriyor.


Kira gelir vergi beyannamesi:


Hazır Beyan Sistemine Başkanlığın internet adresi (www.gib.gov.tr) üzerinden giriş yapılacaktır.


Mükellefler güvenlik sorularını cevaplayarak veya İnternet Vergi Dairesi şifrelerini kullanarak Sisteme giriş yapabilecek ve buradan Başkanlıkça kısmen veya tamamen önceden hazırlanmış beyannamelerini görüntüleyebilecek, doldurabilecek, değiştirebilecek ve onaylayabileceklerdir. 


İnternet Vergi Dairesi şifresi bulunmayan mükellefler, ekte yer alan İnternet Hizmetleri Kullanım Başvuru Formu (Gerçek Kişiler) ile herhangi bir vergi dairesine başvurarak kullanıcı kodu, parola ve şifre alabileceklerdir.


Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği (Sıra No: 414)’nin ekinde yer alan Elektonik Beyanname Gönderme Talep Formu (Sadece Gayrimenkul Sermaye İradı Elde Eden Gerçek Kişiler İçin) kullanılmak suretiyle daha önce temin edilen kullanıcı kodu, parola ve şifre ile Hazır Beyan Sistemine giriş yapılabilecektir.


Başkanlık, gelişen bilgi teknolojilerini dikkate alarak Sisteme giriş yöntemlerinde değişiklik veya ilave yapmaya ve bunları Sistem üzerinde kullandırmaya yetkilidir. Vergi ödemeleri ise 1 - 31 Mart tarihleri arasında yapılıyor. 
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com