Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kira gelir beyanı için son 6 gün!

Kira gelir vergisinde beyannamelerin 25 Mart'a kadar verilmesi gerekiyor. Kira gelir beyanı için son 6 gün kaldı..

Kira gelir vergisini taşınmaz malını kiraya gererek bir sene içerisinde gelir elde eden kimseler ödüyor. Kira gelir vergisi hem mesken hem de işyeri kira gelirleri için ödeniyor.


2016 yılı kira gelir vergisi istisna sınırları; Konut kira istisna sınırı 3 bin 600 TL, İşyeri kira istisna sınırı 29 bin TL olarak belirlendi. Bu sınırın altındaki gelirler için vergiden muaf olunuyor.


Beyannamelerin 25 Mart'a kadar verilmesi gerekiyor. Buna göre, kira gelir vergisi beyannamesi için son 6 gün kaldı. Kira gelir vergisi için beyannameler vergi dairesinden verilebildiği gibi, internet üzerinden online bir şekilde de verilebiliyor.


İnternetten kira beyanı verme adımları:


Hazır Beyan Sistemine Başkanlığın internet adresi (www.gib.gov.tr) üzerinden giriş yapılacaktır.


Mükellefler güvenlik sorularını cevaplayarak veya İnternet Vergi Dairesi şifrelerini kullanarak Sisteme giriş yapabilecek ve buradan Başkanlıkça kısmen veya tamamen önceden hazırlanmış beyannamelerini görüntüleyebilecek, doldurabilecek, değiştirebilecek ve onaylayabileceklerdir. 


İnternet Vergi Dairesi şifresi bulunmayan mükellefler, ekte yer alan İnternet Hizmetleri Kullanım Başvuru Formu (Gerçek Kişiler) ile herhangi bir vergi dairesine başvurarak kullanıcı kodu, parola ve şifre alabileceklerdir.


Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği (Sıra No: 414)’nin ekinde yer alan Elektonik Beyanname Gönderme Talep Formu (Sadece Gayrimenkul Sermaye İradı Elde Eden Gerçek Kişiler İçin) kullanılmak suretiyle daha önce temin edilen kullanıcı kodu, parola ve şifre ile Hazır Beyan Sistemine giriş yapılabilecektir.


Başkanlık, gelişen bilgi teknolojilerini dikkate alarak Sisteme giriş yöntemlerinde değişiklik veya ilave yapmaya ve bunları Sistem üzerinde kullandırmaya yetkilidir.


Kira gelir vergisi ödemeleri 1 - 31 Mart ve 1 - 31 Temmuz ayları olmak üzere iki eşit taksit halinde ödeniyor.Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com