Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kira gelir beyanı için son gün yarın!

Kira gelir vergisi için beyanın 25 Mart'a kadar verilmesi gerekiyordu. Ancak 23 Mart'ta GİB tarafından yapılan açıklama ile bu süre 31 Mart'a kadar uzatıldı. Buna göre, kira gelir beyanı için son gün yarın..


Eğlencede büyük indirim! Oyunlar 1 TL! Esenyurt TİKİ Eğlence Dünyası!

Ev ve işyeri kiralamalarından elde edilen kazançlar, Gelir Vergisi Kanunu gereğince gayrimenkul sermaye iradı olarak vergilendiriliyor.


Kira gelir vergisini istisna sınırından yüksek geliri olan kimseler öderken, düşük geliri olan kimseler vergi ödemelerinden muaf tutuluyor.


Söz konusu istisna sınırları her sene yeniden belirleniyor. 2016 yılı vergilendirmeleri için konutta 3 bin 600 TL, işyerinde ise 29 bin TL istisna sınırı belirlendi. Bu tutardan düşük geliri olan kimseler vergi beyannamesinden ve ödemelerinden muaf tutuluyor.


Kira gelir vergisi için beyanın 25 Mart'a kadar verilmesi gerekiyordu. Ancak 23 Mart'ta GİB tarafından yapılan açıklama ile bu süre 31 Mart'a kadar uzatıldı. Buna göre, kira gelir beyanı için son gün yarın.


Kira gelir beyanı vergi dairesinden verilebildiği gibi, internet üzerinden online bir şekilde de verilebiliyor. İnternetten kira gelir vergi beyannamesi verme işlemleri şu şekilde sıralanıyor:


Hazır Beyan Sistemine Başkanlığın internet adresi (www.gib.gov.tr) üzerinden giriş yapılacaktır.


Mükellefler güvenlik sorularını cevaplayarak veya İnternet Vergi Dairesi şifrelerini kullanarak Sisteme giriş yapabilecek ve buradan Başkanlıkça kısmen veya tamamen önceden hazırlanmış beyannamelerini görüntüleyebilecek, doldurabilecek, değiştirebilecek ve onaylayabileceklerdir. 


İnternet Vergi Dairesi şifresi bulunmayan mükellefler, ekte yer alan İnternet Hizmetleri Kullanım Başvuru Formu (Gerçek Kişiler) ile herhangi bir vergi dairesine başvurarak kullanıcı kodu, parola ve şifre alabileceklerdir.


Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği (Sıra No: 414)’nin ekinde yer alan Elektonik Beyanname Gönderme Talep Formu (Sadece Gayrimenkul Sermaye İradı Elde Eden Gerçek Kişiler İçin) kullanılmak suretiyle daha önce temin edilen kullanıcı kodu, parola ve şifre ile Hazır Beyan Sistemine giriş yapılabilecektir.


Başkanlık, gelişen bilgi teknolojilerini dikkate alarak Sisteme giriş yöntemlerinde değişiklik veya ilave yapmaya ve bunları Sistem üzerinde kullandırmaya yetkilidir.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com