Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kira gelir beyannamesi en son ne zaman verilecek?

Kira gelir vergisi mükellefleri, vergi ödemelerinden önce beyanname vermekle yükümlü oluyor. Peki, kira gelir beyannamesi en son ne zaman verilecek?


Kira gelir vergisi mükellefleri, vergi ödemelerinden önce beyanname vermekle yükümlü oluyor. Beyannameyi istisna sınırından yüksek geliri olan kimseler veriyor. İstisna sınırı altındaki gelirler için beyan verilmediği gibi vergi ödemesi de yapılmıyor.


Konut kiralamaları için 2016 kira geliri vergisi istisna tutarı 3 bin 600 TL oldu. Buna göre 2015 yılı içerisinde bu bedelin üstünde gelir elde eden kimselerin beyanname vererek vergilerini ödemeleri gerekiyor.


Binaların işyeri (stopajlı) olarak kiraya verilmesinden bir takvim yılı içinde elde edilen brüt hasılatın 2015 yılı için 29 bin TL'yi aşması halinde beyanname verilerek vergi ödeniyor.


Kira gelir beyannamesi vergi dairesine giderek verilebildiği gibi internet üzerinden de verilebiliyor. İnternet üzerinden beyanname verilebilmesi için hazır beyanname sistemine giriş yapılması gerekiyor.


Kira beyan dönemi 1 Mart itibariyle başlamıştı. Peki, kira gelir beyannamesi en son ne zaman verilecek?


Kira gelir beyannamesi en son 25 Mart'ta veriliyor. Bu tarihe kadar tüm mükelleflerin beyanlarını vermesi ve 31 Mart'a kadar da ilk taksit ödemelerini yapması gerekiyor.




Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com