Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kira gelir vergisi 1. taksiti başladı!

Geçtiğimiz sene gayrimenkulünü kiraya vererek gelir elde edenlerin sorumlu olduğu kira gelir vergisinde beyanname ve 1. taksit dönemi başladı..


1 Ocak - 31 Aralık 2017 tarihleri arasında evini veya işyerini kiraya vererek gelir elde eden kimseler, 2018'de kira gelir vergisi mükellefi oluyor.


Vergi senede belli dönemlerde ödeniyor. 2017 yılı vergi takvimine göre bugün (1 Mart 2018) itibari ile kira gelir vergisi 1. taksiti başladı. Kira gelir vergisinde ilk taksit ödemeleri 31 Mart'a kadar devam edecek. 


Kira gelir vergisi, için öncelikle beyanname verilecek. Beyannameyi belli bir sınırın üstündeki gelir sahibi olanlar verecek. Beyanname sınırının altında kalan gelirler için ödeme de yapılmayacak.


Kira gelir vergisi beyanname sınırı ne kadar?


Kira gelir vergisi beyannamesi sınırı meskenlerde 3 bin 900 TL, işyerlerinde ise 30 bin TL. Bu sınırlarından altında kira geliri olan kimseler beyanname vermeyecek. 


Kira gelir vergisi 1. taksit ödemeleri


Kira gelir vergisi 1. taksit ödemeleri vergi dairesinden yapılabiliyor. Mükellefler kira gelir vergisi beyanname verme sürecinde gerçek gider yöntemi ve götürü gider yönteminden birini seçebiliyor. Bunlardan bir kısmı için gerçek gider, diğer kısmı için götürü gider yöntemi seçilemiyor. Götürü gider yöntemini seçen mükellefler, iki yıl geçmedikçe gerçek gider yöntemine dönemiyor.


Götürü gider yöntemini seçen mükellefler, kira gelirlerinden istisna tutarını düştükten sonra kalan tutarın yüzde 15’i oranındaki götürü gideri gerçek giderlere karşılık olmak üzere indirebiliyor.


Gerçek gider yönteminin seçilmesi durumunda, brüt kira geliri tutarından bazı giderlerin gerçek tutarları indirilebiliyor.


İndirimler yapıldıktan sonra ortaya çıkan tutar istisna sınırının üstünde kalıyorsa mükellef vergi ödeyecek. Ancak bu sınırın altında kalıyorsa vergi ödemesi yapılmıyor.


 


Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com