Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kira gelir vergisi 2. taksit ödemeleri için son 5 gün!

Kira gelir vergisinde ikinci taksitler için hala vergi borcunu ödememiş mükelleflerin önünde son 5 gün bulunuyor. Bu süre içerisinde mükelleflerin ödemelerini yapmaları gerekiyor..


Ev veya işyerini kiraya vererek gelir elde eden kimseler, bir sonraki sene kira gelir vergisi mükellefi oluyor. Bu vergiyi istisna sınırından yüksek geliri olanlar öderken, düşük geliri olanlar vergi ödemelerinden muaf oluyor.


Buna göre, 1 Ocak -31 Aralık 2015 tarihleri arasında ev veya işyerini kiraya vererek gelir elde eden kimseler, 2016 yılında vergi mükellefi oluyor.


Mükellefler vergi borcunu tek seferde ödeyebildiği gibi, iki taksitte de ödeyebiliyor. İlk taksit ödemeleri Mart ayında yapılıyor. İkinci taksitler ise Temmuz'da ödeniyor.


Buna göre, ikinci taksitler için hala vergi borcunu ödememiş mükelleflerin önünde son 5 gün bulunuyor. Bu süre içerisinde mükelleflerin ödemelerini yapmaları gerekiyor.


Vergi başkanlığın internet sitesi üzerinden anlaşmalı bankaların kredi kartları ile, anlaşmalı bankaların internet bankacılığını kullanarak, anlaşmalı bankalardan ve tüm vergi dairelerinden ödenebiliyor. 
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com