Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kira gelir vergisi 2016 yarın başlıyor!

Ev ve işyeri gibi taşınmaz malların kiraya verilmesinden elde edilen kazanç için Gelir Vergisi Kanunu gereğince vergi ödenmesi gerekiyor. Kira gelir vergisi 2016 yarın başlıyor..Ev ve işyeri gibi taşınmaz malların kiraya verilmesinden elde edilen kazanç için Gelir Vergisi Kanunu gereğince vergi ödenmesi gerekiyor.


Vergi, kiralamanın gerçekleştiği seneyi takip eden yılda ödeniyor. Buna göre, 2015 yılı içerisinde gayrimenkulünü kiraya vererek gelir elde eden kimselerin 2016 yılında vergi ödemeleri gerekiyor. 


Vergi ödemesi yapmayan veya  beyanda bulunmayan kimseler vergi cezası ile karşılaşabiliyor.


Vergi için her sene istisna sınırı belirleniyor. Bu istisna sınırının altında gelir elde eden kimseler ödemiyor. Bu sınırın üstündeki gelirler için vergi ödemesi yapılıyor. 


Beyanname sürecinde bazı giderler düşürülerek vergi sıfıra indirilebiliyor.


2015 yılı içerisinde evini kiraya verenlerin kira geliri 3 bin 600 TL'den, işyerini kiraya verenlerin kira geliri 29 bin TL'den yüksekse kira gelir vergisi ödemek ile mükellef oluyor.


Kira gelir vergisi ödemeleri senede iki eşit taksit halinde ödenebiliyor. Vergi için öncelikle beyanname verilmesi gerekiyor.


Kira gelir vergisi için beyannameler 1 - 25 Mart tarihleri arasında veriliyor.  Kira gelir vergisi 1. taksiti Mart ayında ödenirken, 2. taksiti Temmuz ayında ödeniyor. Ödemeler ay sonuna kadar yapılıyor.


Buna göre, kira gelir vergisi ödemeleri ve beyanname dönemi yarın başlıyor.Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com