Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kira gelir vergisi 2018'de nasıl hesaplanacak?

Torba Yasa'nın yürürlüğe girmesi ile kira gelir vergisinde yapılan götürü gider uygulaması değişikliği de yürürlüğe girdi. Peki, kira gelir vergisi 2018'de nasıl hesaplanacak?


Torba Yasa'nın yürürlüğe girmesi ile kira gelir vergisinde yapılan götürü gider uygulaması değişikliği de yürürlüğe girdi. 


Kira gelir vergisi olan gayrimenkul sermaye iradının safi tutarının tespitinde, hasılatın yüzde 25’i nispetinde uygulanmakta olan götürü gider, hasılatın yüzde 15’i olarak belirlenmişti. 


Yapılan bu düzenleme 1 Ocak 2017 tarihinden itibaren geçerli olacak olup, 2018 yılı vergilerini de etkileyecek.


Peki, kira gelir vergisi 2018'de nasıl hesaplanacak? Vergi oranı değişikliği ile ilgili açıklamalar Gelir Vergisi Genel Tebliği kapsamında şu şekilde örneklendirildi.


Örnek 1: 


Bayan (A), sahibi bulunduğu gayrimenkulünü mesken olarak kiraya vermiş olup 2017 takvim yılında toplam 13 bin 900-TL kira geliri elde etmiştir. Başkaca herhangi bir geliri bulunmayan Bayan (A), gayrimenkul sermaye iradının safi tutarının tespitinde götürü gider yöntemini seçmiştir.


Buna göre; Bayan (A)’nın 2017 yılında elde ettiği gayrimenkul sermaye iradının safi tutarı aşağıdaki gibi hesaplanacaktır:


Kira gelir vergisi 2018


Örnek 2:

 

Bay (B), sahibi bulunduğu gayrimenkulünü işyeri olarak serbest meslek erbabı olan Bay (C)’ye kiralamış olup 2017 takvim yılında brüt 40 bin TL kira geliri elde etmiştir. Başkaca herhangi bir geliri bulunmayan Bay (B), gayrimenkul sermaye iradının tespitinde götürü gider yöntemini seçmiştir. 


Buna göre; Bay (B)’nin 2017 yılında elde ettiği gayrimenkul sermaye iradının safi tutarı aşağıdaki gibi hesaplanacaktır:


Kira gelir vergisi 2018Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com