Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kira gelir vergisi alt sınırı 2016!

Kira gelir vergisi, taşınmaz mal kiralamalarından elde edilen kazanç için mal sahipleri tarafından ödeniyor. Peki, kira gelir vergisi alt sınırı 2016 nedir?


Kira gelir vergisi, taşınmaz mal kiralamalarından elde edilen kazanç için mal sahipleri tarafından ödeniyor. Kira gelir vergisi alt sınırının üstündeki gelirler için vergi ödenirken, sınırın altındaki gelirler ödemelerden muaf tutuluyor.


Kira gelir vergisi alt sınırı; 2016 yılı konut kira gelir vergisi muafiyet sınırı: 3 bin 600 TL, 2016 yılı işyeri kira gelir vergisi muafiyet sınırı: 29 bin TL.


Buna göre geçtiğimiz sene toplam kira gelirinizin 3 bin 500 TL olduğunu düşünelim. Bu durumda mükellef olmadığınız için beyanname vermenize gerek kalmıyor. Ancak toplam gelirinizin 3 bin 650 TL olması halinde kira gelir vergisi için beyanname vermeniz gerekiyor.


Ayrıca, kira gelirinden bazı giderlerin de indirilmesi durumunda, vergi ödemelerinden yine muaf olunabiliyor. Kira gelirinin vergilendirilmesinde, elde edilen gelirin safi tutarı iki farklı şekilde tespit edilebiliyor:


- Götürü Gider Yöntemi (Hakları kiraya verenler hariç)

- Gerçek Gider Yöntemi


Götürü veya gerçek gider yönteminin seçimi, taşınmaz malların tümü için yapılır. Bunlardan bir kısmı için gerçek gider, diğer kısmı için götürü gider yöntemi seçilemez.


Götürü gider yöntemini seçen mükellefler, iki yıl geçmedikçe gerçek gider yöntemine dönemezler.

Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com