Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kira gelir vergisi beyan edilmezse ne olur?

2015 yılı içerisinde kira geliri elde eden kimseler 2016 yılı içerisinde vergi mükellefi oluyor. Peki, kira gelir vergisi beyan edilmezse ne olur?


2015 yılı içerisinde kira geliri elde eden kimseler 2016 yılı içerisinde vergi mükellefi oluyor. Kira gelir vergisi ödemeleri için öncelikle beyanname verilmesi gerekiyor.


Kira gelir vergisi beyannamesi 1 -25 Mart tarihleri arasında veriliyor. İsteyenler vergi dairesine giderek, isteyenler internet üzerinden bu beyannameyi verebiliyor.


Hazır Beyan Sistemi; gelirleri sadece gayrimenkul sermaye iradı (kira geliri), ücret, menkul sermaye iradı ile diğer kazanç ve iratlardan ya da bunların bir kaçından oluşan mükelleflere ilişkin Gelir İdaresi Başkanlığı bünyesinde bulunan ve üçüncü taraf kurumlardan elde edilen bilgiler kullanılmak suretiyle Yıllık Gelir Vergisi Beyannamelerinin Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından hazırlanarak internet ortamında mükelleflerin onayına sunulduğu bir sistemdir.


Kira geliri elde eden mükellefler;

● Kimlik bilgilerini girip özel güvenlik sorularını cevaplayarak

● İnternet vergi dairesi şifrelerini kullanarak (şifre yoksa herhangi bir vergi dairesine kimlikle başvurarak ücretsiz alabilir) sisteme giriş yapabilirler. Peki, kira gelir vergisi beyan edilmezse ne olur?


Kira gelir vergisi beyannamesinin verilmemesi:

Kira geliri elde edildiği halde, beyanname verilmemesi veya eksik beyan edilmesi durumunda mükellef vergi cezası ile karşılaşabiliyor.


Konutlardan elde edilen kira gelirleri 1 MART-25 MART 2016 tarihleri arasında beyan edilmez veya eksik beyan edilirse, 2015 yılı için 3 bin 600 TL’lik istisnadan yararlanılamaz. 


Ancak, idarece herhangi bir tespit yapılmadan önce, süresinde beyan edilmeyen veya süresinde verilen beyannamede yer almayan konut kira gelirlerini, süresinden sonra verilen beyanname ile beyan edenler söz konusu istisnadan yararlanabilirler.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com