Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kira gelir vergisi beyanı verirken dikkat edilecekler!

Kira gelir vergisini 2015 yılında taşınmazını kiraya veren kimseler beyanname vererek ödüyor. İşte kira gelir vergisi beyanı verirken dikkat edilecekler..


Kira gelir vergisini 2015 yılında taşınmazını kiraya veren kimseler ödüyor. Vergi için her sene istisna sınırları belirleniyor. Bu sınırın altındaki gelirler için beyanname verilmiyor.


Konut kiralamaları için 2016 kira geliri vergisi istisna tutarı 3 bin 600 TL oldu. Binaların işyeri (stopajlı) olarak kiraya verilmesinden bir takvim yılı içinde elde edilen brüt hasılatın 2015 yılı için 29 bin TL'yi aşması halinde beyanname verilerek vergi ödeniyor.


Kira gelir vergisi 2016 beyannamesi


Yukarıda belirtilen sınırlardan yüksek miktarda kira geliri olan kimselerin vergi için beyanname vermeleri gerekiyor. Kira gelir vergisi beyannamesi 1-25 Mart tarihleri arasında veriliyor.


Beyanname, vergi dairesine gidilerek verilebildiği gibi, internet üzerinden önceden hazırlanan vergi beyanname sistemi ile de verilebiliyor.


Kira gelir vergisi ödemeleri ise Mart ve Temmuz ayları olmak üzere iki eşit taksit halinde ödenebiliyor.


Kira gelir vergisi beyanı verirken dikkat edilecekler


Beyanname ve gelir elde edilen gayrimenkul sayısının beşten fazla olması halinde kullanılacak ek föy;

● Bir örnek doldurulacaktır.


● Mavi veya siyah tükenmez kalem kullanılarak BÜYÜK MATBAA HARFLERİ ile doldurulacaktır.


● Okunaklı bir şekilde silinti ve kazıntı yapılmadan düzenlenmesine özen gösterilecektir.


● Rakamlar arasına herhangi bir işaret konulmayacaktır.


● Sayısal ifadeler romen rakamı ile yazılmayacaktır.


● Alfabetik karakterler sola, sayısal karakterler sağa yanaşık olarak yazılacaktır.


● Gelir Vergisi Beyannamesi “Tablo-4”, “Gayrimenkul Sermaye İradına İlişkin Belgeler” bölümünde yer alan, “Adres No” satırına; “https://adres.nvi.gov.tr/Pages/Bildirim/Dogrulama/YerlesimYeriDogrulama.aspx” internet sayfasından gayrimenkul adresine ilişkin 10 rakamlı numara yazılacaktır.


● Kira geliri elde edilen gayrimenkulün hisseli olması durumunda, diğer ortak/ortaklara ilişkin bilgilerin; Gelir Vergisi Beyannamesinin “Tablo-4” “Gayrimenkul Sermaye İradına İlişkin Bilgiler” bölümündeki “Diğer Ortakların” satırında yer alan “Pay Oranı”, “Adı-Soyadı/Unvanı”, “Vergi Kimlik Numarası” kısımlarının doldurulması gerekmektedir.


● Elektronik ortamda beyanname verecek olan mükellefler beyannamelerini, https://ebeyanname.gib.gov.tr adresinde yer alan kılavuza uygun olarak dolduracaklardır.

Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com