Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kira gelir vergisi beyannamesi en son ne zaman verilir?

Kira gelir vergisi ödemelerinden önce beyannamenin verilmesi gerekiyor. Peki, 2016 yılı kira gelir vergisi beyannamesi en son ne zaman verilir?Gelir Vergisi Kanununda belirtilen mal ve hakların kiraya verilmesi karşılığında elde edilen gelirler “gayrimenkul sermaye iradı” olarak ifade edilmektedir ve belli koşullarda gelir vergisine tabi tutuluyor.


Gayrimenkul sermaye iradının mükellefi, kira gelirine konu mal ve hakların sahipleri, mutasarrıfları, zilyedleri, irtifak ve intifa hakkı sahipleri ile kiralanmış bir mal veya hakkın kiraya verilmesi durumunda kiracıları oluyor


Kira gelir vergisi beyana dayalı vergi olup, mükelleflerin öncelikle beyanname vermeleri gerekiyor. Peki, kira gelir vergisi beyannamesi en son ne zaman verilir?


Kira gelir vergisi beyannamesi dönemi 1 Mart'ta başladı. Beyannameler en son 25 Mart'a kadar verilebilecek.


Beyanname, vergi dairesine gidilerek verilebildiği gibi, internet üzerinden önceden hazırlanan vergi beyanname sistemi ile de verilebiliyor.


Kira gelir vergisi beyannamesi online işlemleri:


1 BEYANNAME ONAY

“Beyanname Doldur” ekranında beyanname doldurulduktan sonra “Beyanname Onaylamaya Geç” butonuna basıldıktan sonra onaylama aşamasında aşağıdaki adımlar uygulanmalıdır. Bu aşamada taslak beyannamenizi onaylayabilir veya iptal edebilirsiniz.


ADIM 1

Onay beklenen satırın en solunda yer alan kutucuk işaretlenir ve “Onay” a basılır


ADIM 2

Onay mesajı ekranında “Evet” seçeneği işaretlenir.

Daha sonra ikinci açılan onay mesajı ekranında “Evet ”seçeneği işaretlenir.ADIM 3

Daha sonra karşınıza ikinci bir onay ekranı çıkmaktadır. Burada da “Onay” a basılır.“Onay” a basıldıktan sonra açılan uyarı mesajında “Tamam” butonu tıklanarak onaylama işlemi tamamlanmaktadır. Durumu bölümünde “Onaylandı” ibaresi olmak zorundadır. “Onaylandı” ibaresi olmayan beyannameler kesinlikle onaylanmamış demektir. 


Ayrıca simgelerinin ikisinin birden gözükmesi de beyannamenin onaylandığını gösterir. Burada beyannameyi, tahakkuku ifade eder. Simgelerin üzerine tıklayarak beyannamenize ve tahakkuk fişinize pdf formatında bilgisayarınıza kaydedebilir ya da çıktısını alabilirsiniz. Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com