Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kira gelir vergisi beyannamesi ne zaman verilir 2016?

Kira gelir vergisi, taşınmaz malını kiraya vererek gelir elde eden kimseler tarafından ödeniyor. Peki, kira gelir vergisi beyannamesi ne zaman verilir 2016?


Kira gelir vergisi, taşınmaz malını kiraya vererek gelir elde eden kimseler tarafından ödeniyor. Ancak vergiyi herkes ödemiyor. İstisna sınırından yüksek gelir elde edenler vergi ödemek ile mükellef oluyor.


Bu sınır her sene yeniden belirleniyor. Ayrıca işyeri ve konutlar için ayrı miktarlarda belirleme yapılabiliyor.


Konut kiralamaları için 2016 kira geliri vergisi istisna tutarı 3 bin 600 TL oldu. İşyerleri için ise bu bedel 29 bin TL olarak belirlendi.


Kira gelir vergisi beyannamesi verme zamanı

Kira gelir vergisi beyannamesi dönemi 1 Mart 2016 tarihinde başlıyor. Beyannameler 25 Mart 2016 tarihine kadar veriliyor. Ödemeler ise 1 -31 Mart tarihleri arasında yapılıyor.


Kira gelir beyannameleri vergi dairesine gidilerek verilebildiği gibi internet üzerinden de verilebiliyor. İnternetten beyanda bulunmak isteyen kimseler "Önceden Hazırlanmış Kira Beyanname Sistemi"ne giriş yapabiliyor.


1 BEYANNAME ONAY

“Beyanname Doldur” ekranında beyanname doldurulduktan sonra “Beyanname Onaylamaya Geç” butonuna basıldıktan sonra onaylama aşamasında aşağıdaki adımlar uygulanmalıdır. Bu aşamada taslak beyannamenizi onaylayabilir veya iptal edebilirsiniz.


ADIM 1

Onay beklenen satırın en solunda yer alan kutucuk işaretlenir ve “Onay” a basılır


ADIM 2

Onay mesajı ekranında “Evet” seçeneği işaretlenir.

Daha sonra ikinci açılan onay mesajı ekranında “Evet ”seçeneği işaretlenir.ADIM 3

Daha sonra karşınıza ikinci bir onay ekranı çıkmaktadır. Burada da “Onay” a basılır.“Onay” a basıldıktan sonra açılan uyarı mesajında “Tamam” butonu tıklanarak onaylama işlemi tamamlanmaktadır. Durumu bölümünde “Onaylandı” ibaresi olmak zorundadır. “Onaylandı” ibaresi olmayan beyannameler kesinlikle onaylanmamış demektir. 


Ayrıca simgelerinin ikisinin birden gözükmesi de beyannamenin onaylandığını gösterir. Burada beyannameyi, tahakkuku ifade eder. Simgelerin üzerine tıklayarak beyannamenize ve tahakkuk fişinize pdf formatında bilgisayarınıza kaydedebilir ya da çıktısını alabilirsiniz. 

Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com