Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kira gelir vergisi beyannamesi verilmezse ne olur?

Konutta geçtiğimiz sene 3 bin 900 TL'nin üzerinde gelir elde edenlerin vergi beyannameleri vermeleri gerekiyor. Peki, kira gelir vergisi beyannamesi verilmezse ne olur?


Kira gelir vergisi, bir sene boyunca elde edilen kira gelirleri için ödeniyor. Bu sene 2017 yılında elde edilen gelirler için vergi ödemesi yapılacak.


Geçtiğimiz sene boyunca elde edilen konut kira gelirinin toplam 3 bin 900 TL'den yüksek olması halinde beyanname verilmesi gerekiyor.


Ancak konut kira geliri elde eden kişilerin, yıllık olarak tespit edilen istisna tutarının (3 bin 900 TL) altında kira geliri elde etmeleri halinde vergi dairesinde mükellefiyet kaydı açtırmasına ve beyanname vermesine gerek bulunmuyor. 


Vergi mükelleflerinin beyannamelerini 1-26 Mart tarihleri arasında vermeleri gerekiyor. Beyannameler vergi dairesine giderek ya da internet şubesinden verilebiliyor. 


Peki, kira gelir vergisi beyannamesi verilmezse ne olur?


Konutlardan elde edilen kira gelirleri 1-26 Mart 2018 tarihleri arasında beyan edilmez veya eksik beyan edilirse, 2017 yılı için 3 bin 900 TL’lik istisnadan yararlanılamıyor.


Ancak, idarece herhangi bir tespit yapılmadan önce, süresinde beyan edilmeyen veya süresinde verilen beyannamede yer almayan konut kira gelirlerini, süresinden sonra verilen beyanname ile beyan edenler söz konusu istisnadan yararlanabiliyor.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com