Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kira gelir vergisi beyannamesinde bugün son!

Kira gelir vergisi mükellefleri beyannamelerini bugün mesai bitimine kadar verebiliyor. Beyanname vermeyen kimseler istisna indiriminden yararlanamıyor..


Gayrimenkulünü geçtiğimiz sene kiraya vererek gelir elde eden kimseler bu sene kira gelir vergisi mükellefi oluyor. Vergi mükellefleri ödemelerinden önce beyanname vermekle mükellef oluyor. 


Konutta 3 bin 900 TL'den, işyerinde ise 30 bin TL'den yüksek kira geliri olanlar vergi beyannamesi verirken, bu sınırın altındaki gelirler vergilendirilmiyor.


Bu sınırın üstündeki gelirlerbeyan edilmez veya eksik beyan edilirse 2017 yılı için 3 bin 900 TL’lik istisnadan yararlanılamıyor. 


Ancak, idarece herhangi bir tespit yapılmadan önce, süresinde beyan edilmeyen veya süresinde verilen beyannamede yer almayan konut kira gelirlerini, süresinden sonra verilen beyanname ile beyan edenler söz konusu istisnadan yararlanabiliyor.


İnternetten kira gelir vergi beyannamesi nasıl verilir?

Hazır Beyan Sistemine Başkanlığın internet adresi (www.gib.gov.tr) üzerinden giriş yapılarak, internet üzerinden kira gelir vergisi beyannamesi verilebiliyor.


Mükellefler güvenlik sorularını cevaplayarak veya İnternet Vergi Dairesi şifrelerini kullanarak Sisteme giriş yapabilecek ve buradan Başkanlıkça kısmen veya tamamen önceden hazırlanmış beyannamelerini görüntüleyebilecek, doldurabilecek, değiştirebilecek ve onaylayabileceklerdir. 


İnternet Vergi Dairesi şifresi bulunmayan mükellefler, ekte yer alan İnternet Hizmetleri Kullanım Başvuru Formu (Gerçek Kişiler) ile herhangi bir vergi dairesine başvurarak kullanıcı kodu, parola ve şifre alabileceklerdir.


Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği (Sıra No: 414)’nin ekinde yer alan Elektonik Beyanname Gönderme Talep Formu (Sadece Gayrimenkul Sermaye İradı Elde Eden Gerçek Kişiler İçin) kullanılmak suretiyle daha önce temin edilen kullanıcı kodu, parola ve şifre ile Hazır Beyan Sistemine giriş yapılabilecektir.


Başkanlık, gelişen bilgi teknolojilerini dikkate alarak Sisteme giriş yöntemlerinde değişiklik veya ilave yapmaya ve bunları Sistem üzerinde kullandırmaya yetkilidir.


Kira gelir vergisi kaça kadar beyan edilebilecek?


Kira gelir vergisi beyannamesi vergi dairesinden akşam mesai bitimine kadar, internetten ise gün sonuna kadar verilebiliyor.


Işıl Seren KESKİN/Emlakkulisi.com