Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kira gelir vergisi iktisap bedeli indirimi!

Kira gelir vergisinde Gerçek Gider Yönteminde İndirilecek Giderler arasında iktisap bedeli indirimi de yer alıyor. Peki, bu indirimden kimler nasıl yararlanabilir?


2015 yılında elde edilen kira gelirleri için vergi dönemi 1 Mart itibariyle başladı. İlk taksit ödemelerinin en son 31 Mart'ta yapılacağı vergide ikinci taksitler ise Temmuz ayında ödenecek.


Kira gelirinin vergilendirilmesinde, elde edilen gelirin safi tutarı iki farklı şekilde tespit edilebiliyor.

-Götürü Gider Yöntemi (Hakları kiraya verenler hariç)

-Gerçek Gider Yöntemi


Götürü veya gerçek gider yönteminin seçimi, taşınmaz malların tümü için yapılıyor. Bunlardan bir kısmı için gerçek gider, diğer kısmı için götürü gider yöntemi seçilemiyor.


Götürü gider yöntemini seçen mükellefler, iki yıl geçmedikçe gerçek gider yöntemine dönemezler.


Kira gelir vergisinde Gerçek Gider Yönteminde İndirilecek Giderler arasında iktisap bedeli indirimi de yer alıyor. Peki, bu indirimden kimler nasıl yararlanabilir?


Kira gelir vergisi iktisap bedeli indirimi

Konut olarak kiraya verilen bir adet gayrimenkulün iktisap yılından itibaren 5 yıl süre ile iktisap bedelinin yüzde 5’i (İktisap bedelinin yüzde 5’i tutarındaki bu indirim, sadece ilgili gayrimenkule ait hasılata uygulanacak, indirilmeyen kısım gider fazlalığı sayılmayacaktır. 


2011 yılından önce iktisap edilen konutlar için indirimden yararlanılması mümkün bulunmamaktadır.)


İktisap bedelinin yüzde 5’i tutarındaki indirim, sadece konut olarak kiraya verilen bir adet gayrimenkul için uygulanacaktır.


İşyeri olarak kiraya verilen gayrimenkuller yüzde 5’lik gider indiriminden yararlanamayacaktır
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com