Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kira gelir vergisi istisna sınırı 2018!

1 Ocak-31 Aralık 2017 tarihleri arasında evini kiraya vererek gelir elde eden kimselerin vergideki istisna sınırı belli oldu. İşte kira gelir vergisi istisna sınırı 2018..


Konut ve işyerini kiraya vererek gelir elde edenler, bir sene içerisinde aldıkları kira gelirleri için vergilendiriliyor.


Gelir Vergisi Kanunu gereğince, kira gelir vergisini istisna sınırından yüksek geliri olan kimseler ödemekle mükellef oluyor. Söz konusu istisna sınırı her sene yeniden belirleniyor. 


1 Ocak-31 Aralık 2017 tarihleri arasında taşınmaz malını kiraya vererek gelir elde eden kimseler 2018 yılında vergi mükellefi oluyor. Vergi senede iki eşit taksit halinde ödeniyor.  İlk taksit ödemeleri Mart ayında, ikinci taksit ödemeleri Temmuz ayında yapılıyor.


Kira gelir vergisi beyanname sınırı 2018

Kira gelir vergilerinde istisna tutarları mesken ve işyerlerinde farklılık gösteriyor. Mesken kira gelir vergisi sınırı 3 bin 900 TL olarak belirlendi.


Yukarıdaki istisna bedellerinden yüksek kira bedeli elde eden kimselerin 2018 yılında beyanname vererek kira gelir vergisi ödemeleri gerekiyor. Kira vergisi için beyannameler 25 Mart'a kadar veriliyor. 


Bu beyanname, vergi dairesine gidilerek verilebildiği gibi internet üzerinden online bir şekilde de verilebiliyor. Kira gelir vergisi beyannamesini internetten vermek isteyen kimseler Önceden Hazırlanmış Kira Beyanname sistemine giriş yapıyor.Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com