Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kira gelir vergisi istisna tutarı 2016!

Kira gelir vergisi, bir sene içerisinde taşınmaz malını kiraya veren kimseler tarafından ödeniyor. Peki, kira gelir vergisi istisna tutarı 2016 ne kadar oldu?


Kira gelir vergisi istisna tutarı 2016!


Kira gelir vergisi, bir sene içerisinde taşınmaz malını kiraya veren kimseler tarafından ödeniyor. 2015 yılı içerisinde elde edilen kira gelirleri için 2016 yılında vergi ödemesi yapılıyor.


Kira gelir vergisi için öncelikle kira gelirinin beyan edilmesi gerekiyor. Beyan edilen kira bedelinin istisnadan yüksek olması halinde; seçilen ödeme yöntemi ile kira vergisi ödemesi yapılıyor.


Ödeme için götürü gider yöntemi ya da gerçek gider yöntemi seçiliyor. Hesaplanan kira gelir vergisi iki eşit taksit halinde ödenebiliyor.


Gayrimenkul sermaye iratlarında uygulanan istisna tutarı, 290 seri nolu Gelir Vergisi Genel Tebliği ile açıklandı.


Kira gelir vergisi istisna tutarı 2016

Gelir Vergisi Kanununun 21 inci maddesinin birinci fıkrasında yer alan mesken kira gelirleri için uygulanan istisna tutarı, 2016 takvim yılında elde edilen kira gelirleri için 3 bin 800 TL olarak tespit edilmiştir.


Kira Gelir Vergisi ödemeleri;

-Başkanlığın internet sitesi üzerinden anlaşmalı bankaların kredi kartları ile (Sadece GMSİ beyan edenler için),

-Anlaşmalı bankaların internet bankacılığını kullanarak,

-Anlaşmalı bankalardan,

-Tüm vergi dairelerinden  yapılabiliyor.


Verginin ilk taksit ödemeleri Mart ayında, ikinci taksit ödemeleri ise Temmuz ayında yapılacak.Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com