Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kira gelir vergisi nedir?

Ev ve işyeri sahipleri taşınmazını kiraya vermesinin ardından bir sene içerisinde elde ettiği gelir için gelir vergisi ödüyor. Peki, bu kira gelir vergisi nedir?


 Kira gelir vergisi nedir?


Ev ve işyeri sahipleri taşınmazını kiraya vermesinin ardından bir sene içerisinde elde ettiği gelir için gelir vergisi ödemek ile mükellef oluyor. Kira gelir vergisi ile ilgili esaslar, Gelir Vergisi Kanunu kapsamında düzenleniyor.


Kanunen, elde edilen gelirin belli bir istisna tutarını geçmesi halinde bu vergi ödeniyor. Bu tutarın altında kira geliri olanlar, vergi ödemekten muaf tutuluyor.


2016 kira geliri vergisi istisna tutarı 3 bin 800 TL oldu. Kira gelir vergisi için öncelikle kira gelirinin beyan edilmesi gerekiyor. 


Ödeme için götürü gider yöntemi ya da gerçek gider yöntemi seçiliyor. Hesaplanan kira gelir vergisi iki eşit taksit halinde ödenebiliyor.


Verginin ilk taksit ödemeleri Mart ayında, ikinci taksit ödemeleri ise Temmuz ayında yapılıyor. Buna göre kira gelir vergisinin ilk taksit ödemeleri 1 Mart 2016 tarihinde başlayacak.


Kira Gelir Vergisi ödemeleri;

-Başkanlığın internet sitesi üzerinden anlaşmalı bankaların kredi kartları ile (Sadece GMSİ beyan edenler için),

-Anlaşmalı bankaların internet bankacılığını kullanarak,

-Anlaşmalı bankalardan,

-Tüm vergi dairelerinden  yapılabiliyor.Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com