Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kira gelir vergisi ödemeleri başladı mı?

Geçtiğimiz sene evini kiraya vererek 3 bin 600 TL'den, işyerini kiraya vererek 29 bin TL'den yüksek gelir elde eden kimseler vergi ödüyor. Peki, kira gelir vergisi ödemeleri başladı mı?


Geçtiğimiz sene evini kiraya vererek 3 bin 600 TL'den, işyerini kiraya vererek 29 bin TL'den yüksek gelir elde eden kimseler

kira gelir vergisi ödemek ile mükellef oluyor.


Bu vergi senede iki eşit taksit halinde ödeniyor. Peki 2016 yılı için kira gelir vergisi ödemeleri başladı mı?


Kira gelir vergisi ilk taksit ödemeleri 1 Mart itibariyle başladı. İlk taksitler en son 31 Mart'ta ödeniyor. Verginin ikinci taksit ödemesi ise Temmuz ayında yapılıyor. Kira gelir vergisi beyannamesi ise 1 -25 Mart tarihleri arasında veriliyor.


Kira Gelir Vergisi ödemeleri;

-Başkanlığın internet sitesi üzerinden anlaşmalı bankaların kredi kartları ile (Sadece GMSİ beyan edenler için),

-Anlaşmalı bankaların internet bankacılığını kullanarak,

-Anlaşmalı bankalardan,

-Tüm vergi dairelerinden yapılabiliyor.


Kira gelir vergisi hazır beyanname sistemi;

Hazır Beyan Sistemine Başkanlığın internet adresi (www.gib.gov.tr) üzerinden giriş yapılacaktır.


Mükellefler güvenlik sorularını cevaplayarak veya İnternet Vergi Dairesi şifrelerini kullanarak Sisteme giriş yapabilecek ve buradan Başkanlıkça kısmen veya tamamen önceden hazırlanmış beyannamelerini görüntüleyebilecek, doldurabilecek, değiştirebilecek ve onaylayabileceklerdir. 


İnternet Vergi Dairesi şifresi bulunmayan mükellefler, ekte yer alan İnternet Hizmetleri Kullanım Başvuru Formu (Gerçek Kişiler) ile herhangi bir vergi dairesine başvurarak kullanıcı kodu, parola ve şifre alabileceklerdir.


Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği (Sıra No: 414)’nin ekinde yer alan Elektonik Beyanname Gönderme Talep Formu (Sadece Gayrimenkul Sermaye İradı Elde Eden Gerçek Kişiler İçin) kullanılmak suretiyle daha önce temin edilen kullanıcı kodu, parola ve şifre ile Hazır Beyan Sistemine giriş yapılabilecektir.


Başkanlık, gelişen bilgi teknolojilerini dikkate alarak Sisteme giriş yöntemlerinde değişiklik veya ilave yapmaya ve bunları Sistem üzerinde kullandırmaya yetkilidir.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com