Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kira gelir vergisi ödemeleri bugün başlıyor!

Kira gelir vergisi, ev veya işyeri kiralamalarından elde edilen gelirler için ödeniyor. 2016 yılı kira gelir vergisi ödemeleri bugün başlıyor..


Kira gelir vergisi, ev veya işyeri kiralamalarından elde edilen gelirler için ödeniyor. Vergi ödemeleri kiralamanın yaşandığı seneyi takip eden yılda ödeniyor.


Buna göre, 2015 yılı kiralamalarından elde edilen gelirler için 2016 yılı içerisinde vergi ödemesinin yapılması gerekiyor.


Vergi, Mart ve Temmuz aylarında iki eşit taksitte ödeniyor. Buna göre, kira gelir vergisi ödemeleri bugün başlıyor.


Kira gelir vergisi;

Başkanlığın internet sitesi üzerinden anlaşmalı bankaların kredi kartları ile,

Anlaşmalı bankaların internet bankacılığını kullanarak,

Anlaşmalı bankalardan,

Tüm vergi dairelerinden, ödenebiliyor.


Kira gelir vergisi için beyannameler de 1 - 25 Mart tarihleri arasında verilebiliyor. Beyanname de vergi dairesinden verilebildiği gibi, internet üzerinden de verilebiliyor.


İnternetten beyanname vermek için; Hazır Beyan Sistemine Başkanlığın internet adresi (www.gib.gov.tr) üzerinden giriş yapılacaktır.


Mükellefler güvenlik sorularını cevaplayarak veya İnternet Vergi Dairesi şifrelerini kullanarak Sisteme giriş yapabilecek ve buradan Başkanlıkça kısmen veya tamamen önceden hazırlanmış beyannamelerini görüntüleyebilecek, doldurabilecek, değiştirebilecek ve onaylayabileceklerdir. 


İnternet Vergi Dairesi şifresi bulunmayan mükellefler, ekte yer alan İnternet Hizmetleri Kullanım Başvuru Formu (Gerçek Kişiler) ile herhangi bir vergi dairesine başvurarak kullanıcı kodu, parola ve şifre alabileceklerdir.


Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği (Sıra No: 414)’nin ekinde yer alan Elektonik Beyanname Gönderme Talep Formu (Sadece Gayrimenkul Sermaye İradı Elde Eden Gerçek Kişiler İçin) kullanılmak suretiyle daha önce temin edilen kullanıcı kodu, parola ve şifre ile Hazır Beyan Sistemine giriş yapılabilecektir.


Başkanlık, gelişen bilgi teknolojilerini dikkate alarak Sisteme giriş yöntemlerinde değişiklik veya ilave yapmaya ve bunları Sistem üzerinde kullandırmaya yetkilidir.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com