Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kira gelir vergisi ödeyecek miyim?

"Kira gelir vergisi ödeyecek miyim?" diye soran kimseler, Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından hazırlanan "Kira beyan testi" çözebiliyor..


Eğlencede büyük indirim! Oyunlar 1 TL! Esenyurt TİKİ Eğlence Dünyası!

Kira geliri olan kimseler, gelirin elde edildiği seneyi takip eden yılda vergi mükellefi oluyor. Kira gelir vergisi Mart ve Temmuz ayları olmak üzere iki eşit taksit halinde ödeniyor.


Kira gelir vergisi için her sene konut ve işyerlerinde farklı miktarlarda olmak üzere istisna sınırı belirleniyor. Bu sınırın altındaki gelirler için kira gelir vergisi ödenmiyor.


2016 yılı muafiyet sınırı konutlar için; 3 bin 600 TL

2016 yılı muafiyet sınırı işyerleri için; 29 bin TL.


Ayrıca, kira gelirinden bazı giderlerin de indirilmesi durumunda, vergi ödemelerinden yine muaf olunabiliyor. Kira gelirinin vergilendirilmesinde, elde edilen gelirin safi tutarı iki farklı şekilde tespit edilebiliyor. Bu giderler seçilerek vergi tutarı düşürülebildiği gibi, hiç vergi ödenmeye de biliyor.


- Götürü Gider Yöntemi (Hakları kiraya verenler hariç)

- Gerçek Gider Yöntemi


Götürü veya gerçek gider yönteminin seçimi, taşınmaz malların tümü için yapılır. Bunlardan bir kısmı için gerçek gider, diğer kısmı için götürü gider yöntemi seçilemez.


Götürü gider yöntemini seçen mükellefler, iki yıl geçmedikçe gerçek gider yöntemine dönemezler.


"Kira gelir vergisi ödeyecek miyim?" diye soran kimseler, Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından hazırlanan "Kira beyan testi" çözebiliyor.


Bu testteki sorulara "Evet" ya da "Hayır" şeklinde yanıt verilerek kişinin beyan verip vermeyeceği ortaya çıkıyor.Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com