Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kira gelir vergisi pişmanlık dilekçesi verilir mi?

Beyanname süresini kaçıranlar kira gelir vergisi pişmanlık dilekçesi verilir mi? Kira gelir vergisi pişmanlık dilekçesi ne zaman verilir?


Kira gelir vergisi istisna sınırından yüksek gelir elde eden kimselerin 31 Mart'a kadar Vergi Dairesine giderek veya internet üzerinden beyanname vermeleri gerekiyor. 


Beyanname süresini kaçıranlar kira gelir vergisi pişmanlık dilekçesi verilir mi? Kira gelir vergisi pişmanlık dilekçesi ne zaman verilir?


Böylece pişmanlık dilekçesiyle birlikte beyanname verenler, 5 kat vergi cezası vermekten kurtulabiliyor. Beyannamenin süresinde verilmemesi durumunda pişmanlık talepli veya kanuni süresinden sonra beyanname verilebilir.


Pişmanlık Talepli Verilen Beyanname 


Elde etmiş olduğunuz kira gelirleriniz ile ilgili beyannamenizi beyan döneminde beyan etmediyseniz 213 Sayılı Vergi Usul Kanunun 371. Maddesinde yer alan pişmanlık ve ıslah hükümlerinden faydalanarak beyannamenizi pişmanlık talepli olarak verebilirsiniz. 


Ancak; ödenecek verginiz çıkmaması halinde pişmanlık talepli olarak beyanname veremezsiniz. Bu durumda "Kanuni Süresinden Sonra" beyanname verebilirsiniz.


Kanuni Süresinden Sonra Verilen Beyanname 


Elde etmiş olduğunuz kira gelirleriniz ile ilgili beyannamenizi beyan döneminde beyan etmediyseniz vereceğiniz beyanname kanuni süresinden sonra verilen beyannamedir.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com