Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kira gelir vergisi sorgulama!

2016 yılında ödenecek kira gelir vergileri için konut istisna sınırı 3 bin 600 TL olarak belirlendi. İşyerinde ise bu sınır 29 bin TL oldu. Peki, kira gelir vergisi nasıl sorgulanır?


2016 yılında ödenecek kira gelir vergileri için konut istisna sınırı 3 bin 600 TL olarak belirlendi. İşyerinde ise bu sınır 29 bin TL oldu. 


Bu sınırın üstünde gelir sahibi olan kimseler vergi mükellefi olup ödeme yapmaları gerekiyor. Kira gelir vergisinin ilk taksit ödemeleri 1 Mart'ta başladı. 


Vergi en son 31 Mart'ta ödenecek. Kira gelir vergisinin ikinci taksitleri ise Temmuz ayında alınacak. Ödemelerden önce 25 Mart'a kadar beyanname verilmesi gerekecek.


Kira gelirinin vergilendirilmesinde, elde edilen gelirin safi tutarı iki farklı şekilde tespit edilebiliyor: Götürü Gider Yöntemi (Hakları kiraya verenler hariç), Gerçek Gider Yöntemi.


Götürü veya gerçek gider yönteminin seçimi, taşınmaz malların tümü için yapılır. Bunlardan bir kısmı için gerçek gider, diğer kısmı için götürü gider yöntemi seçilemez.


Götürü gider yöntemini seçen mükellefler, iki yıl geçmedikçe gerçek gider yöntemine dönemezler.


Kira gelir vergisi sorgulama:

Kira gelir vergisi sorgulama işlemleri ise, vergi dairesine gidilerek yapılabildiği gibi, internet üzerinden sisteme giriş yapılarak da gerçekleştirilebiliyor.


Vergi ödemeleri senede iki eşit taksit halinde ödeniyor. İlk taksitlerin Mart ayı içerisinde ödendiği vergide ikinci taksitler ise Temmuz ayı içerisinde ödeniyor.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com