Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kira gelir vergisi tüm vergi dairelerinde ödenir mi?

Gelir Vergisi Kanununda belirtilen mal ve hakların kiraya verilmesi karşılığında elde edilen gelirler “gayrimenkul sermaye iradı” olarak vergilendiriliyor. Peki, kira gelir vergisi tüm vergi dairelerinde ödenir mi?


Gelir Vergisi Kanununda belirtilen mal ve hakların kiraya verilmesi karşılığında elde edilen gelirler “gayrimenkul sermaye iradı” olarak ifade ediliyor ve belli koşullarda gelir vergisine tabi tutuluyor.


2015 yılında sahip oldukları mal ve hakları kiraya verenler, 2016 yılında kira gelir vergisi mükellefi oluyor. 


Gayrimenkul sermaye iradının mükellefi, kira gelirine konu mal ve hakların sahipleri, mutasarrıfları, zilyedleri, irtifak ve intifa hakkı sahipleri ile kiralanmış bir mal veya hakkın kiraya verilmesi durumunda kiracıları oluyor.


Vergi mükelleflerinin öncelikle beyanname vermeleri gerekiyor. Beyannameyi, istisna bedelinden yüksek kira geliri elde eden kimseler veriyor. Sınırın altında kira geliri elde edenler vergiden muaf tutuluyor.


2015 yılında sahip oldukları konut ve işyerlerini kiraya vererek gelir elde eden kişilerden; konut kira geliri için; istisna tutarı olan 3 bin 600 TL’yi aşanların (ticari, zirai ya da mesleki kazancı olan mükellefler hariç); iş yeri kira geliri için; stopaja tabi kira gelirinin beyan sınırı olan (brüt) 29 bin TL’yi aşanların, yıllık gelir vergisi beyannamesi vermeleri gerekiyor.


Vergi, Mart ve Temmuz aylarında ödeniyor. Buna göre 1. taksit ödemeleri devam ediyor.


Kira gelir vergisi mükellefin bağlı bulunduğu vergi dairesine ve tahsile yetkili banka şubelerine ödenebiliyor. Peki, kira gelir vergisi tüm vergi dairelerinde ödenir mi?


Kira gelir vergisi, bağlı olunan vergi dairesindeki hesabın bildirilmesi şartıyla diğer vergi dairelerine ödenebiliyor. 
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com