Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kira gelir vergisinde son gün bugün!

2016 yılında kira geliri elde eden kimseler için kira gelir vergisi ödeme süresi bugün sona eriyor.


Geçtiğimiz sene elde edilen kira gelirleri için vergi ödeme dönemi bugün sona eriyor. Vergi dairesine gidenler için süre mesai bitiminde sona eriyor. İnternet üzerinden yapılacak işlemler ise gün sonunda sona eriyor.Konutta 3 bin 800 TL, işyerinde ise 30 bin TL'den yüksek kira geliri olanların bu vergiyi bugün mutlaka ödemeleri gerekiyor. Aksi halde bu süreyi aşan mükellefler istisnadan yararlanamıyor. 


Vergide muafiyet imkanı

Beyanname sürecinde seçilecek gider yöntemlerinden biri ile indirim yapılabiliyor. Gerçek gider yönetimi seçen kimseler, kiraya verdikleri konut için yaptığı harcamaları, kredi faizini düşebileceği gibi, kendisi de kirada oturuyorsa ödediği kiranın tamamını vergiden düşebiliyor. 


Böyle giderleri olmayan mal sahibi ise götürü gider yöntemini seçerek yüzde 25 indirim yapabiliyor. Yapılan indirimler sonucunda istisnadan düşük gelir elde edilmesi halinde vergiden muaf olmak da mümkün oluyor.


Senede iki eşit taksit halinde ödenebilen kira gelir vergisi için ikinci taksit ödemeleri Temmuz ayında yapılıyor. 2017 yılı içinde elde edilen kira gelirleri için ise 2018'in Mart ve Temmuz aylarında ödeme yapılacak.


Kira gelir vergisinde beyanname ve ödeme işlemleri ilgili vergi dairesinde yapılıyor. Ayrıca;

● Bağlı olunan vergi dairesindeki hesabın bildirilmesi şartıyla diğer vergi dairelerine,

● Elden ya da internet bankacılığını kullanarak anlaşmalı banka şubelerine,

● www.gib.gov.tr adresinden anlaşmalı bankaların kredi kartıyla ödenebiliyor. Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com