Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kira gelir vergisinden kimler muaftır?

2016 yılının Mart ayında ödenmesi gereken vergiler arasında kira gelir vergisi de yer alıyor. Peki, kira gelir vergisinden kimler muaftır?


2016 yılının Mart ayında ödenmesi gereken vergiler arasında kira gelir vergisi de yer alıyor. Kira gelir vergisinin mükellefi taşınmaz malını kiraya verenler oluyor.


Ancak her taşınmaz malını kiraya veren kimse, vergi mükellefi olmuyor. Kimi gelir sahipleri vergi ödemelerinden muaf oluyor. Peki, kira gelir vergisinden kimler muaftır? 


Kira gelir vergisi mükellefi olup olmadığının tespiti, istisna sınırlarına bakarak yapılabiliyor. İstisna sınırı konutta 3 bin 600 TL, işyerinde ise 29 bin TL olarak belirlendi.


Mükellef olup olmadığına karar veremeyen kimseler kira gelir vergisi sistemindeki kira beyan testini çözebiliyor.


Kira gelir vergisi beyana dayalı vergi olup, 25 Mart'a kadar beyannamelerin verilmesi ve 31 Mart'a kadar ilk taksit ödemelerinin yapılması gerekiyor. İkinci taksitler ise Temmuz ayında ödeniyor.


Kira gelir vergisini beyan eden mükellefler, seçecekleri gider yöntemine göre vergiden bazı indirimler yaparak, borcunu sıfıra bile indirebiliyor.


Kira gelirinin vergilendirilmesinde, elde edilen gelirin safi tutarı iki farklı şekilde tespit edilebilmektedir:  Götürü Gider Yöntemi (Hakları kiraya verenler hariç) ile Gerçek Gider Yöntemi.


Bu gider yöntemlerinden biri seçilerek, vergi borcunda indirim yapılabildiği gibi vergi sıfıra da düşürülebiliyor. Bu süreçte gerçek ve gider yöntemi ile ilgili kuralların bilinmesi faydalı oluyor.


Götürü veya gerçek gider yönteminin seçimi, taşınmaz malların tümü için yapılıyor. Bunlardan bir kısmı için gerçek gider, diğer kısmı için götürü gider yöntemi seçilemiyor.Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com